Evladını kaybeden bir annenin feryadı

Evladını kaybeden bir annenin feryadı.18690
  • Giriş : 04.04.2008 / 12:49:00

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 21 Martta, gazete dağıtırken öldürülen 16 yaşındaki Türk genci Deniz Özgür Uzun'un cenazesi, toprağa verilmek üzere Uşak'ın Sivaslı ilçesine bağlı Tatar beldesine getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ölümünün üzerinden geçen 15 gün sonra hava yoluyla İstanbul'a, buradan İzmir'e getirilen Uzun'un cenazesi, sabahın erken saatlerinde memleketi Tatar beldesine ulaştı.

Uzun'un cenazesiyle birlikte ailesi, Lübnan ve Pakistan uyruklu arkadaşları ile Danimarka medyasından 6 muhabir de Türkiye'ye geldi.

Danimarka TV-2 News kanalı, Tatar beldesindeki cenaze evinden canlı bağlantı yaparken, Ekstrobladet Gazetesi, B.T Haber Ajansı ve Pool Foto Ajansı muhabirleri, beldeden haber ve fotoğraf servisinde bulunuyor.

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun, Uzun'un ailesini telefonla arayarak, taziyelerini ilettikleri öğrenildi.

-''SORUMLULARIN CEZALANDIRILMASINI İSTİYORUM''-

Deniz Özgür Uzun'un annesi Gülşen Uzun, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan ve Devlet Bakanı Çubukçu'ya samimiyetleri için çok teşekkür ederken, ''Ama aynı nezaketi Danimarkalı yetkililer göstermedi. Olayın üzerinden 15 gün geçtikten sonra hatalarını telafi etmek istediler ama bu yeterli değil'' dedi.

Türkiye'ye bu kez gelişlerinin çok acı olduğunu ifade eden Gülşen Uzun, şunları söyledi:

''Oğlum adına yaşamak zorunda olduğumu biliyorum. Oğlumun davasını sürdürmek için yaşamak zorundayım. Bu yolda ölsem de sorumluların cezalandırılmasını istiyorum.''

Uzun'un üvey babası Ali Kozak ise çok üzücü bir olay yaşadıklarını ifade ederek, ''Bize destek olan başta Başbakanımız olmak üzere tüm yetkililere teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Uzun'un cenazesiyle birlikte Türkiye'ye gelen yakın arkadaşları Pakistan uyruklu Kashıf Ahmad ve Amer Ahmad ile Lübnan uyruklu Mohammed Qaraday da acılarını dile getirdiler.

Uzun'un arkadaşı Pakistan uyruklu Kashıf Ahmad, Danimarka'da yaşayan Müslümanlar olarak aileye destek vermek istediklerini, bunun için 130 bin kron topladıklarını belirterek, ''Bu para acıyı dindirmez. Ama maddi destek sağlamak istedik. Bu saldırı hepimizin başına gelebilirdi. Şiddetin her türlüsüne karşıyız'' dedi.

Kopenhag'da 21 Martta, sokakta gazete dağıtırken, üç kişinin saldırısına uğrayan, beyzbol sopası ve çekiçle kafası parçalanan Uzun, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti.

Saldırganlar gözaltına alınırken, Türk genci için protesto yürüyüşü yapılmış, saldırının olduğu yere çiçek bırakan Danimarkalılar, şiddeti lanetlemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious