Evlat edinmeye 18 yaş sınırı

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, evlat edinilen ile evlat edinmek isteyen kişi arasındaki yaş farkı 18'den az olmasına karşın evlat edinmeye karar veren iki ayrı yerel mahkeme kararını bozdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, evlat edinilen ile evlat edinmek isteyen kişi arasındaki yaş farkı 18'den az olmasına karşın evlat edinmeye karar veren iki ayrı yerel mahkeme kararını bozdu. Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin söz konusu kararları, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Karara göre, eşinin önceki evliliğinden olan kızını evlat edinmek isteyen bir kişi, yerel mahkemede dava açtı. Yerel Mahkeme, eşi ile kızının rızalarını alarak davayı kabul etti ve hüküm temyiz edilmeksizin kesinleşti.

Açılan bir başka davada da 22 Şubat 1944 doğumlu bir kişi, 5 Ocak 1958 doğumlu bir kişiyi evlat edinmek için dava açtı. Mahkeme, davayı kabul etti. Bu hüküm de temyiz edilmeksizin kesinleşti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, iki ayrı davayla ilgili yerel mahkeme kararlarının kanun yararına bozulmasını istedi.

Dosyaları görüşen Yargıtay 2. Hukuk Dairesinin kararlarında, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 308. maddesinde, ''Evlat edinilenin, evlat edinenden en az on sekiz yaş küçük olması şarttır'' hükmünün yer aldığı anımsatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious