Evleneceği gün, ölü olduğunu öğrendi

Evleneceği gün, ölü olduğunu öğrendi.11455
  • Giriş : 19.02.2008 / 17:53:00

20 yaşındaki Şemam Özden, resmi nikah işlemleri sırasında, nüfus kayıtlarında 11 yıldır ölü göründüğünü öğrenince şoke oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bitlis'in Ahlat ilçesi Otluyazı köyünde yaşayan 20 yaşındaki Şemam Özden, resmi nikah işlemleri sırasında, nüfus kayıtlarında 11 yıldır ölü göründüğünü öğrendi. Özden, yaptığı açıklamada, yıllar önce ailesiyle Ağrı'nın Diyadin ilçesi Yukarı Dalören köyünden, Manisa'nın Saruhanlı ilçesine göç ettiklerini söyledi.

Burada Ahlatlı Erkan Yaşar ile tanıştığını ifade eden Özden, şöyle konuştu: ''Erkan ile 2 yıl önce imam nikahıyla birlikte yaşamaya başladık. Daha sonra Ahlat'ın Otluyazı köyüne yerleştik. Şimdi 2 çocuğumuz var. 2 yıl sonra resmi nikah işlemlerimizi yaptırmak istedik. İşlemler için Nüfus Müdürlüğüne başvurduğumuzda, nüfus cüzdanımı istediler. Cüzdanımı verdiğim memur, kayıtlara baktığında ölü göründüğümü söyleyince çok şaşırdım.''

''YAŞADIĞIMI İSPATLAMAYA ÇALIŞIYORUM''

Bunun üzerine ailesiyle nüfusa kayıtlı olduğu Diyadin'e gidip, araştırma yapmaya başladıklarını belirten Özden, ölü olduğuna dair belgenin Yukarı Dalören köyü muhtarı Sefer Atlı ve babasının amcasının oğlu Mehmet Özden tarafından imzalanıp nüfusa verildiğini öğrendiğini söyledi. Kayıtlara 1 Ocak 1997'de ölü olarak geçirildiğini ifade eden Özden, ''Durumu öğrenince hemen babamın amcasının oğlu Mehmet Özden'e gittim. Neden böyle bir şey yaptığını sordum. O da 'Ben Şemam'ın değil, ölen oğlum Salih'in ölümünü nüfusa bildirdim. Ancak nasıl olmuşsa Şemam ölü olarak yazılmış' dedi. Bunun üzerine kayıtlarda hata yapıldığını anladım'' diye konuştu. Hatanın düzeltilmesi için açılan davanın sonucunu merakla beklediklerini anlatan Özden, ''Nüfus kayıtlarında ölü görünüyorum. Sağ olduğumu ispatlamam gerekiyor. Dava sonuçlandıktan, resmi nikahımı yaptırıp çocuklarımın kimliğini çıkartabileceğim'' dedi.

DAVA, AHLAT ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE SÜRÜYOR-

Ahlat Nüfus Müdürü Mehmet Şerif Şerefoğlu ise Şemam Özden'in babasının başvurusu üzerine Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığının, ölüm beyanında bulunan köy muhtarı Atlı ve amcasının oğlu Özden hakkında ''yalan beyanda bulunmak'' suçundan soruşturma başlattığını belirtti. Diyadin Cumhuriyet Başsavcılığının, Şemam Özden'in Ahlat'ta yaşaması nedeniyle Ahlat Cumhuriyet Başsavcılığına ihbarda bulunduğunu bildiren Şerefoğlu, ''Ahlat Asliye Hukuk Mahkemesine Şemam Özden'in sağ olduğunun tespiti için dava açıldı. Dava halen devam ediyor'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious