'Evlenecek gençler mutlaka talesemi testi yaptırmalı'

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Mehmet Bahar, Akdeniz bölgesinde görülme sıklığı fazla olan hastalığın önüne geçilebilmesi amacıyla 2004 yılı'nda Talasemi Tanı Merkezi'nin Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi bünyesinde hizmet vermeye başladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Merkezin evlenecek çiftlere danışmanlık eğitimi vererek taramadan geçmelerinin sağlandığını belirten Bahar, testin yapılmasının zorunlu olduğunu dile getirdi.

Bu tetkiklerin erken dönemde yapılmasının ileriki zamanlarda karşılaşılacak sağlık problemlerinin önüne geçilmesi ve hasta bebeklerin doğmasını engellemek için olduğunu aktaran Dr Bahar, hastalıkla ilgili şu bilgileri verdi: "Uygulanan tedaviler destekleyicidir, zor ve pahalıdır. Bu hastalar yaşamak için ömür boyu en az 3-4 haftalıkken bir kan almak zorundadır. Bu hastaların yıllık tedavi maliyeti 10 Bin dolardır. Hastalık bebek 3-4 aylıkken başlar"

Talasemi taşıyıcılarının büyük çoğunluğu bu hastalığı taşıdıklarını bilmediklerini belirten Bahar, "Ancak talasemili bir çocuk sahibi olduklarında ya da özel kan testlerini yaptırdıklarında öğrenirler. Talasemi taşıyıcılığı ebeveynlerden çocuklara geçebilir, kalıtsaldır ve yaşam boyu devam eder" dedi.

Evlilikten önce mutlaka talesemi testinin yapılması gerektiğini belirten Dr. Bahar bu testin evlenmeyi engellemek için değil taşıyıcıları saptayıp hasta çocukların doğmasını engellemek için yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious