Evlenecek kadın bulamayacaklar

Evlenecek kadın bulamayacaklar.14046
  • Giriş : 03.07.2009 / 22:30:00

Vietnam'da erkek bebek doğumları bu hızla giderse 2030 yılında 3 milyon Vietnanmlı evlenecek kadın bulamayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vietnam'da erkek bebek doğumları bu hızla giderse 2030 yılında 3 milyon Vietnamlı evlenecek kadın bulamayacak.

Vietnam'da erkek bebek doğumlarının hızla arttığı, geçen yıl her 100 kız bebeğe karşılık 112 erkek bebeğin dünyaya geldiği bildirildi.
Aile Planlama ve Nüfus Dairesi Genel Müdürü Yardımcısı Duong Quoc Trong, bu oransız artışı, erkek bebeklerin "soyu devam ettirdiği" yönündeki kültürel inanca bağladı.

Duong Quoc Trong, 11 Temmuz Dünya Nüfus Günü öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ayrıca erkeklerin büyüyünce aileye daha iyi bakabileceği inancının da bebeklerin cinsiyeti yüzünden kürtajları artırdığını belirtti.

Bu uygulamayı durdurmak için Vietnam'da doktorların bebeğin cinsiyetini açıklaması 2003 yılında yasaklanmıştı, ancak doktorların sıklıkla bu yasayı hiçe saydığı ifade ediliyor. Vietnamlı yetkili, hükümetin kürtaj yasağının uygulanması için daha sıkı önlemler alacağını kaydetti.

Erkek bebek sayısının onlarca yıldır arttığı Vietnam'da son yıllarda bu artışın hız kazandığına dikkat çekildi.

Aile Planlama ve Nüfus Dairesi sözcüsü Dang Bich Thuan da bu artış oranının devam etmesi halinde 2030'da Vietnam'da 3 milyon erkeğin evlenecek kız bulamayacağını söyledi.

Dang Bich Thuan, erkeklerin farklı ülkelerden kadınlarla evlenmek zorunda kalabileceğini, bunun da kültürel farklılıklar yüzünden sosyal sorunlara yol açabileceğini belirtti.

Vietnam'da Sağlık Bakanlığı da "nasıl erkek çocuk sahibi olunur" içerikli kitapların basıldığı yayın evlerine bir süre önce baskın yaparak 2600'den fazla kitaba el koymuş, bu türden bilgilerin yayımlandığı internet sitelerinden söz konusu makalelerin çıkarılmasını istemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*