Evlenenin de ölenin de faturası devlete

Evlenenin de ölenin de faturası devlete.14525
  • Giriş : 18.04.2009 / 17:32:00

İstanbul 2010'da bir yürütme kurulu üyesinin dedesinin ölümü nedeniyle gazeteye ilan verildiği ve 20 bin TL'lik faturayı devlete havale edildiği ortaya çıktı, bakan isyan etti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti (AKB) Ajansı Yürütme Kurulu tarafından onaylanan 144 projenin ihale işleminin tamamlandığını, bunların tutarının ise 24.5 milyon TL olduğunu bildirdi.

Sarayburnu'ndaki Sepetçiler Kasrı'nda İstanbul AKB Ajansı Yürütme Kurulu üyelerinin de katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Yazıcı, İstanbul 2010 AKB Ajansının, 2010 yılında yapılacak etkinlikleri planlamak ve yönetmek, kamu ve sivil kurum ve kuruluşların yapacakları çalışmaların koordinasyonunu sağlamak amacıyla 2007 yılında kurulduğunu hatırlattı.

Yazıcı, 2008 yılından bu yana çalışmalarını yürüten ajansın Yürütme Kurulunda görev yapan 4 üyenin Şubat ayında kendi istekleriyle istifa ettiklerini hatırlatarak, dün Danışma Kurulu Toplantısında istifa edenlerin yerine Ahmet Tanyolaç, Halim Bulutoğlu, İsrafil Kuralay ve Faruk Pekin'in seçildiğini kaydetti.

Hayati Yazıcı, Yürütme Kurulu Başkanlığına Şekib Avdagiç'in, Genel Sekreterlik görevi sona eren Eyüp Özgüç'ün yerine ise Mülkiye Başmüfettişi Yılmaz Kurt'un atandığını anımsattı.

Projenin Türkiye'nin uluslararası kamuoyundaki imajına olumlu katkı sağlayacağını ifade eden Yazıcı, aynı zamanda medeniyetlerin beşiği olan İstanbul'un kaderini değiştirecek bir fırsat olduğunu kaydetti.

Yazıcı, hazırlık sürecinin en iyi şekilde yönetilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirdiğini dile getirerek, ''Çalışmalarda bir tempo azalaması olduğunu söylemek mümkün olmakla birlikte, ajansın çalışmaları hiçbir kesintiye uğramadan devam ediyor. Bu kentin güzelliklerini önce halkımıza, sonra Avrupa'ya, daha sonra da tüm dünyaya tanıtmak hepimizin görevidir'' dedi.

-PROJELER

Bakan Yazıcı, ajansın çalışmalarında şeffaflık ve dürüstlüğün egemen ilkeler olduğunu kaydederek, sponsorluklar dışında ajansın bütçesinin kamu kaynaklarından oluşturulduğunu bildirdi.

Hayati Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti:

''Bu nedenle harcamaların isabetli şekilde kullanılması temel hedeflerimiz arasındadır. Projelerin yürütülmesinde gösterilen iyi niyet ve harcama yöntemleri dikkate alındığında, bu konudaki hassasiyetimiz ortaya çıkacaktır. Yanlış uygulamaların hiçbir zaman üzerini örtmeyiz, örtmeyeceğiz. İnsanın olduğu yerde yanlış uygulamalar olur. Ama onu gördüğümüzde engelleriz, bir daha o tür uygulamaların oluşmasına fırsat vermeyiz. Bu konuda son derece hassas olduğumuzu söylemek isterim.''

Ajansa bine aşkın proje geldiğini ve proje akışının devam ettiğini, bunlardan 144'ünün ajans Yürütme Kurulunca kabul edildiğini vurgulayan Bakan Yazıcı, bu projelerden 67'sinin kültürel mirasın korunması ve kentsel uygulamalara, 62'sinin kültür ve sanata, 15'inin ise turizm ve tanıtıma yönelik olduğunu kaydetti.

Bakan Yazıcı, ''Onaylanan 144 projeden 88'nin sözleşmesi yapılmış ve ihale işlemi gerçekleştirilmiştir. Bunların tutarı ise 24.5 milyon TL'dir. Ulusal ve uluslararası turizm ve tanıtım çalışmaları kapsamına onaylanan 15 projenin bütçesi de 3 milyon 25 bin TL'dir'' diye konuştu.

Hazırlanan projelere 2008 yılından 2009 sonuna kadar toplam 60 milyon TL harcama yapılmasını öngördüklerini ifade eden Yazıcı, çalışmalar kapsamında siyasi ve kültürel değerler bakımından dünyada önde yerleri arasında bulunan Topkapı Sarayı'nın orijinaline uygun hale getirileceğini ve sur içindeki yapıların temizleneceğini belirterek, Ayasofya Müzesi'nde ise çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

Yazıcı, proje kapsamında aralarında İbrahim Paşa Sarayı'nın da bulunduğu bir çok tarihi yapıda restorasyon çalışması yapılacağını bildirdi.

Basın mensuplarına Süleymaniye Camisi çevresini gezmeleri tavsiyesinde bulunan Bakan Yazıcı, ''Orayı bir gezin, müftülüğün yer aldığı binanın içerisine girin. Orada İstanbul Üniversitesi'ne ait bir botanik bahçesi var. Bana göre oraların halkın gezebileceği bir alan haline dönüştürülmesi gerekir. Büyük bir ihtimalle İstanbul Üniversitesi oradaki binaları, oradaki dokuya aykırı olarak yapmış. Bana öyle geldi'' dedi.

-''HER ZAMAN AÇIK DOĞRU OLANLARI YAZALIM''-

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, basın mensuplarına, ''Her zaman açık doğru olanları yazalım. Yanlışlar varsa onları iletelim'' diye seslenerek, yakın zamanda bazı basın kuruluşlarında ajansın yürütme kurulu üyeleri ve genel sekreteriyle ilgili iddialar ortaya atıldığını, ancak bunların asılsız olduğunu söyledi.

Hukuk devletinde kişi haklarının korunmasının çok önemli olduğunu ifade eden Yazıcı, kişi haklarının korunmaması durumunda toplumun kirleneceğini belirterek, ''Bu konularda en ufak bir yanlışı olan belli olsa bir gün tutmam. Bunu bilin. Geçmişte yürütme kurulu üyeleri arasında bir iletişim sorunu yaşandı. Bir davranış sorunu yaşandı. Arkadaşımız kamudan gelenle, sivil hayattan gelenler arasında iletişimin çok sağlıklı olmamasından dolayı sorunlar yaşandı'' dedi.

-SORULAR-

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hayati Yazıcı, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla ajansın idarecileri ile ilgili soruşturma açıldığı iddialarının'' hatırlatılması üzerine, ''Böyle bir soruşturma yok. Genel Sekreter'le ilgili olarak Başbakanımla fikir alışverişinde bulundum. Son Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı sonrasında bu konuyu görüştük. Arkadaşlarımızın istifasını kendilerine arz ettim. Genel Sekreter'le ilgili durumu arz ettim. Genel Sekreterin her zaman çekilebileceğini bana söylediğini arz ettim. Başbakan talimat verecekse, o talimatı önce bana verir. Bizim çalışma tarzımız bu'' dedi.

Bakan Yazıcı, ''Bir yürütme kurulu üyesinin dedesinin ölümü nedeniyle gazeteye ajans tarafından ilan verilmiş. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?'' sorusuna karşılık, şunları kaydetti:

''Ajansta görev alanlar ceza hukuku bakımında memur sayılırlar. Bu önemli bir hüküm. Bu ajansta görevli olanlar yaptıkları uygulamalar bakımından memur sayılıyorlar. Buradaki harcamalarda dolayısıyla kanunun yerleşmiş hükümleri neyse ona göre hareket ediyorlar. Bir arkadaşımızın dedesi vefatı dolayısıyla ilan verilmiş. Böyle bir şey olamaz. Bu ajans hiçbir arkadaşımızın yakınının vefatı dolayısıyla ilan veremez. Doğum günü ilanı veremez. Evlilik yıl dönümü ilanı veremez. Öyle bir fatura var ortada. Ödeme talimatını vermiyorum. Zaten o tür kararların yürütme kurulundan geçmesi lazım. Bu para ödenmeyecek. Gazete dava açarsa, bu dava ne olur onu bilmiyorum. 20 bin TL civarında bir fatura bu, ödeme yapılmayacak.''

Hayati Yazıcı, bir soru üzerine de Atatürk Kültür Merkezi ile ilgili çalışmaların 10-12 ay gibi bir sürede tamamlanacağını tahmin ettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*