Evler ilaç çöplüğü

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından yapılan çalışma, evlerimizin tam anlamıyla ilaç çöplüğü olduğunu gözler önüne serdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji ve Klinik Farmakoloji Ana Bilim Dalı'ndan Prof. Dr. Cankat Tulunay ve Dr. Sedef Gülmez tarafından yapılan çalışma, ilaç savurganlığımızı gözler önüne serdi. 215 hanede barınan 901 hane halkı ile yapılan araştırmaya göre, kullanmasak da evlerimizi ilaçla dolduruyoruz. Sosyal güvenlik kuruluşlarına mensup kişilerin çoğunlukta olduğu araştırmada evlerde 2 bin 36 ilaç saptandı. Bulunan ilaçların yüzde 15.52'sine eşdeğer 316 kutu ilacın ise ambalajının dahi açılmadığı görüldü. Evlerde bulunan ilaçlara bakıldığında ilk sırayı mide ilaçları, ikinci sırayı ise Ağrı kesiciler alıyor.

Yapılan tespitlere göre bulunan ilaçlar arasında Talcid ilk sırayı alırken, onu Vermidon izliyor. Aspirin ise ancak dördüncü sırada yer alıyor. Aspirin'den sonra da sırada Novalgin, Apranax, Coraspin, Tylol, Supradyn, Parol ve Sudafed alırken antibiyotiklerde ilk sırada sultamisilin, ikinci sırada amosisilin-klavunik asit, üçüncü sırada siproflaksasin var. Araştırmayı yapan Profesör Tulunay araştırma sonucunu, "Bu ilaçların Türkiye ortalamasına göre 750 milyon ile 1 milyar dolar arasındaki toplam değerde olduğu ve çöpe gittiği sonucuna varılabiliyor. Doktorların gereksiz ilaç yazdığı bir gerçek. Hastalar da doktorlar da 'nasıl olsa bedelini devlet ödüyor' mantığıyla davranıyor. Hastalar, gereksiz yere doktorlara ilaç yazdırıyor. Doktorların da tedavi değeri yüksek olmayan ilaçları bol bol yazdığı da bu sonuçlardan çıkan, ama nedeni bilinmeyen bir uygulama" sözleriyle yorumladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious