Evleri alevlerden su perdesi koruyacak

Evleri alevlerden su perdesi koruyacak.9723
  • Giriş : 29.06.2009 / 08:23:00

Evin alevlerden zarar görmemesi için fıskiyelerle bir set oluşturuluyor. 25 metreye kadar çıkabilen su perdesi, yapıların kül olmasını engelliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye, orman yangınlarında hemen her yıl binlerce hektarlık yeşil alanını kaybediyor. Orman Genel Müdürlüğü, havaların ısınmasıyla artan yangınları önlemek için yeni bir yöntemi hayata geçiriyor. Yeşillik alan içinde bulunan tarihi yapı, yaşam alanı ve korunması gereken bölgeler için 'su perdesi' adı verilen bir tekniği kullanmaya hazırlanıyor.

Söz konusu yerlerin alevlerden zarar görmemesi için fıskiyelerle bir set oluşturuluyor. 25 metreye kadar çıkabilen su perdesi, yapıların kül olmasını engelliyor.

Genel müdürlük, daha önce arazözlerin kendini ıslatarak binaların önünde set oluşturduğu sisteme su perdesini de ekledi. Mekanizma, yangın hortumlarının ucuna takılan çok sayıdaki delikten fışkıran tazyikli sudan oluşuyor. Sudan bir duvar görünümüne kavuşan sistem, yapıyı koruma altına alıyor. Ekipler, diğer alanlara müdahale ederken binaların yangından zarar görmemesini sağlıyor.

Orman yangınlarında yeşil örtünün yok olmasının yanında yerleşim alanlarında bulunan konutların da tehlike atlattığını belirten Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, yeni yöntemle evlere karşı sudan kalkan oluşturmayı amaçladıklarını söyledi. Yangın sırasında tarihi bina, sit alanı, tatil köyü gibi yerlerin korunmasında zorluk yaşadıklarını kaydeden Kahveci, "Bu yerleri korumak için arazözler kendini ıslatarak evin ya da yapının önüne set oluşturuyor. Bunun dışında yeni kullanılmaya başlayan su perdesiyle de yapılar ve evler yangından muhafazaya çalışılıyor." diye konuştu. Ankara Orman Bölge Müdürü Hüseyin Avni Çatal da her yıl yapılan tatbikatlarda su perdesinin üzerinde özellikle durduklarını ifade etti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*