Evleri solucan basti

Evleri solucan basti.10551
  • Giriş : 30.11.2005 / 00:00:00

Mardin'in Kayacan semtindeki evleri adeta istila eden solucanlar vatandasi tedirgin ediyor. Cuma Tepesi'nden geldikleri belirtilen ve uzunluklari 3-10 santimetre arasinda degisen milyonlarca solucana vatandaslar önlem alinmasini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Evlerini adeta istila eden solucanlarin son 4 yil içinde hep bu sezonda ortaya çiktiklarini ifade eden vatandaslar, büyük bir tehlike olusturan bu hayvanlara önlem alinmasi için basta Mardin Valiligi ile belediyeye basvurulmasina ragmen bir sonuç elde edemediklerini öne sürdü. Tarim ve saglik il müdürlüklerine muhtarlik araciligiyla resmi yollardan basvurmalarina ragmen hiçbir ekibin gelip de bu olayi arastirmadigini ileri süren vatandaslar, solucanlarin evlerinin içine girerek özellikle yiyecek ve içecek kaplarini istila etmesinden ve yataklarin içinde ise kulak, burun ve agiz yoluyla vücutlarina girmesinden korktuklarini kaydetti.
Kayacan Mahallesi Muhtari Halil Ural, durumu Valilik, Beyaz Masa, Saglik Il Müdürlügü ve Belediye Baskanligi'na bildirdiklerini, vatandaslarin solucanlar nedeniyle korku içinde yasadiklarini belirtti.
Mahallede oturan vatandaslardan Halime Demir ise solucanlardan kurtulmak için hayvanlarin geçtigi yerlere ates yaktiklarini, kapi ve pencere araliklarini kapatarak solucanlarin eve girmesine engel olmaya çalistiklarini anlatirken, aldiklari ilaçlarin ise en fazla birkaç dakika etkisini gösterdigini ifade etti.
Evde öldürdükleri solucanlari posetlere dolduran mahalle sakinleri, olaya duyarsiz kaldiklari iddiasiyla yetkililere tepki gösterdi. Vatandaslar, bilim adamlarini da bu konu üzerinde arastirma yapmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious