Evleri yıkılan kimsesiz iki kadın sokakta yaşıyor

Evleri yıkılan kimsesiz iki kadın sokakta yaşıyor.9486
  • Giriş : 21.06.2006 / 00:00:00

Fatih'te İstanbul Büyükşehir Belediyesi yıkım ekiplerince geçtiğimiz günlerde yıkılan gecekondularda yaşayan 2 kadın o günden sonra sokakta yaşamak zorunda kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Büyükşehir Beldiyesi'nin "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında Fatih Karadeniz Caddesi Şebnem Sokak'ta yaptığı gecekondu yıkımlarının ardından, sözkonusu gecekondularda yaşayan Nurgül Örnek (37) ve Pembe Ural(80), sokakta yaşamak zorunda kaldı. Kendilerine bakacak hiç bir yakını olmayan kadınlar, komşularının yardımıyla hayatlarını devam ettiriyor.

Yıkılan gecekonduda 15 yıldır yaşadığını söyleyen Nurgül Örnek, böbrek hasatası olduğunu ve çalışacak halde olmadığını belirterek, "İyi kötü yaşadığım gecekondu da yıkılınca sokakta kaldım. Komşuların yardımıyla burada kalacağım; ama ne zamana kadar? Belediyeden bana yer göstermeseni ve yardım etmesini istiyorum. Bu güne kadar namusumu korudum, sokakta nasıl koruyacağım?" diye konuştu.

Sokağa serdiği yatağın başında komuşularından şefkat bekleyen Pembe Ural ise 2 oğlu olmasına rağmen kendisine bakmadıklarını, evinin yıkılmasından sonra da sokağa düştüğünü söyleyerek, kendisine yardım edilmesini istedi.

Sokakta yaşamak zorunda kalan kadınların komşuları da en kısa zamanda belediyenin bu kadınlara kalacak bir yer vermesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "Biz elimizden geleni yapıyoruz ama ne zamana kadar böyle yaşayabilirler. Sokakta onları koruyacak kimse yok. Sırayla başlarında bekliyoruz. Belediyenin çözüm bulması gerekir." Mahalle sakinleri, çözüm bulunmadığı taktirde sokağa dökülerek çaresiz kadınlar için belediyeye yürüyeceklerini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious