Evliliğin baş düşmanı 'kıskançlık'

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Her ne kadar ''seven kıskanır'' dense de abartılı kıskançlık evlilikleri bitme noktasına getiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzm. Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadın erkek ilişkilerinde kıskançlık hakkında bilgi verdi.

KİMİ KISKANIRIZ?

Yakın ilişkilerde, evlenme ya da sevgili bulma isteği ile ilişkileri sürdürmenin en önemli sebeplerinden biri, kişiye ait olma duygusunu yaşatmasıdır. Eşlerimizin bizim yerimize başka birini koyduğunu gördüğümüzde ait olma duygusunu ve olumlu benlik anlayışımızı kaybetme tehlikesi yaşarız. Bu da kıskançlığın ortaya çıkmasını sağlar. Kıskançlık gıpta ettiğimiz bir takım kişisel özelliklerle daha fazla ateşlenir, çünkü
bizden daha etkili ve hayranlık duyduğumuz özelliklere sahip olan kişileri daha çok kıskanırız. Kadınlar çekiciliğe ve popüler olmaya gıpta ile yaklaşırken, erkekler güce ve zenginliğe gıpta ederler.

NEDEN KISKANILIYOR?

Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla kıskançlık yaşarlar. Mesela aşağılık kompleksine eğilimli kişiler genelde kendilerini güvensiz ve yetersiz hissederler, bu yüzden de ilişkilerinde eşlerini kıskanırlar. Zenginliğe, üne, popülerliğe ve fiziksel çekiciliğe önem veren kişiler de ilişkilerinde kıskanmaya yatkındır.

ERKEKLER İNKAR EDİYOR

Kıskançlık konusunda kadınlar ve erkekler birbirlerinden farklı davranırlar. Kadınlar, kıskançlık duygularını kabul ederken, erkekler genellikle inkar ederler. Kadınlar eşlerinin bir başka kişiyle duygusal yakınlaşma olmadan sadece cinselliği yaşamalarını, ilişkilerini sürdürme uğruna tolere edebilirken, erkekler eşlerinin cinsellik olsun ya da olmasın karşı cinsi beğenmelerini bile kıskanırlar. Kıskançlık ortaya çıktığında kadınlar genelde kendilerini suçlarken, erkekler kıskançlıklarından dolayı eşlerini veya üçüncü kişiyi suçlarlar. Genel olarak kişi eşinin karşı cinsten birisini kendi yerine koyduğunu fark ettiğinde kendisini yetersiz hisseder ve kıskanır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious