Evliliğin düşmanı kıskançlık krizleri

  • Giriş : 02.02.2007 / 00:00:00

Her ne kadar ''seven kıskanır'' dense de abartılı kıskançlık evlilikleri bitme noktasına getiriyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Memorial Hastanesi Psikoloji Bölümü'nden Uzm. Psikolog Aslıhan Tokgöz Tozlu, kadın erkek ilişkilerinde kıskançlık hakkında bilgi verdi. Yakın ilişkilerde, evlenme ya da sevgili bulma isteği ile ilişkileri sürdürmenin en önemli sebeplerinden biri, kişiye ait olma duygusunu yaşatması ve özgüvenini yükseltmesidir. Eşlerimizin bizim yerimize başka birini koyduğunu gördüğümüzde ait olma duygusunu kaybetme tehlikesi yaşarız. Bu da kıskançlığın ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

NEDEN KISKANILIYOR?
Bazı insanlar diğerlerine göre daha fazla kıskançlık yaşarlar. Aşağılık kompleksine eğilimli kişiler genelde kendilerini güvensiz ve yetersiz hissederler, bu yüzden de devamlı kıskanırlar. Aynı zamanda kişinin gerçek ben (sahip olduğuna inandığı özellikler) ile olmak istediği ben (sahip olmak istediği özellikler) arasında büyük farklılıklar varsa yine bu kişi de kıskanmaya eğilimlidir. Zenginliğe, üne, popülerliğe ve fiziksel çekiciliğe önem veren kişiler de kıskanmaya yatkındır.

KADIN ERKEK FARKI
Kadınlar, kıskançlık duygularını kabul ederken, erkekler inkar eder. Kadınlar eşlerinin bir başka kişiyle sadece cinselliği yaşamalarını, ilişkilerini sürdürme uğruna tolere edebilirken, erkekler eşlerinin karşı cinsi beğenmelerini bile kıskanır Kıskançlık ortaya çıktığında kadınlar kendilerini suçlarken, erkekler eşlerini veya üçüncü kişiyi suçlarlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious