Evlilik, almadan verme sanatıdır

  • Giriş : 17.12.2006 / 00:00:00

Evliliğini bir alışveriş sanatı değil, almadan verme sanatı olduğunu söyleyen Dr. Senai Demirci, çiftler birbirlerinin kıymetini bilmeleri halinde daha mutlu olacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rize İnsan Hakları İl Kurulu tarafından Rize İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda yapılan aile içi iletişimin ele alındığı ’Sevgiyi Eve Çağır’ konulu konferansta konuşan Dr. Demirci, mutlu bir yuva için eşlerin birbirlerine karşı saygı, sevgi ve fedakarlıkta bulunmaları gerektiğini ve bunu yaparken de karşısındakinin yapmasını beklemeden yapması gerektiğini belirtti.

Çiftler birbirlerinin kıymetini bilmeleri halinde daha mutlu olacaklarına vurgu yapan Demirci, "Aslında mutlu olmak için değil, mutlu olduğumuz için evleniriz. Mutluluğumuzu bir başkasına vermek, onunla paylaşmak için evleniriz. Küçük sorunlar karşısında birbirimizi kolayca vazgeçilebilir görürsek, ilk tercihimiz boşanmak olur. Evlilik bir alış veriş sanatı değil, vermeden sanatıdır. Almayı beklemeden vereceksin ki, mutlu olasın." dedi.

Kendi erdemini bir başkasının davranışına endeksleyenlerin asla o erdeme ulaşamayacağını ifade eden Demirci, "Senin gitmen o adamın gelmesine endeksli ise senin gitmen erdem değildir. Gelmeyene gideceksin, vermeyene vereceksin ve sana kötülük edene iyilikle karşılık vereceksin. Hepimizin birbirimize o içimizden geçen pınardan sevgi ve saygı sunmak mecburiyetimiz vardır." diye konuştu.

Toplumda yıllar geçtikçe evliliğin yozlaştığı şeklinde yanlış bir kanaat olduğuna işaret eden Demirci, tersine uzun evliliklerde çiftlerin birbirlerini daha tanıma, birbirlerine aşina olma fırsatı bulduğunu, bunun da sevgiyi artırdığını söyledi. Demirci, "Dünyanın en güzel kadını tanıdığımız kadındır. Dünyanın en lezzetli şeyi aşina olduğumuz şeydir. Evlilik uzadıkça evliliğin yozlaştığını zannediyoruz. Hayır bu böyle değil böyle olmamalı. Evlikte zamanla birbirimize aşina oluruz. ’İlk görüşte aşık olmak’ derler, bir de son görüştü aşık olmak vardır." ifadelerini kullandı.

Konferansa Vali Yardımcısı Fuat Gürel başta olmak üzere bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious