Evlilik müessesesi çöküyor

Evlilik müessesesi çöküyor.16682
  • Giriş : 20.02.2009 / 10:53:00

Post-modern devirler yaşıyoruz, günümüz insanının kafası her konuda karmakarışık.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadın-erkek ilişkileri ve evlilik de en çok kafa karışıklığı yaratan konuların başında geliyor.

Mutlaka siz de televizyonda veya diğer medya organlarında rastlamışsınızdır: Kerameti kendinden menkul bir takım evlilik uzmanları ve ilişki guruları sizlere “Nasıl bir ilişki yaşamanız gerektiği” veya “Bir önceki ilişkinizin veya evliliğinizin neden yürümediğini” anlatıp duruyorlar. Hatta bunların aralarında kitap yazıp bu işin ticaretini yapmaya soyunan çok sayıda 'bilirkişi' mevcut.

Sosyolojik ve demografik anlamda konuya ciddi yaklaşan araştırmacılar da var.
Post-modern edebiyat ve toplum düzeni konularındaki inceleme yazılarıyla tanınan yazar Derman Gamsız 'İnsan Neden Evlenir?' başlıklı yazısında, Alwin Toffler ve Frederic Beigbeder gibi yazarların eserlerinden yola çıkarak günümüzün değişen toplum düzenindeki modern sosyo-ekonomik üretim ilişkilerinin 'evlilik kurumunu rantable ve feasible' olmaktan çıkardığını ileri sürmüştü.

DANIŞMANLIK KURUMU 70 YILLIK VERİLERİ AÇIKLADI

İngilizlerin hükümet destekli 'Evlilik Danışmanlığı Konseyi' (şimdiki adıyla Relate) kuruluşunun 70. yılında arşivlerini açtı. Yıllar içinde 'evlilik danışmanlarının' muhatap olduğu sorunlar pek fazla değişmese de o sorunlara yaklaşım tarzımızın artık çok değiştiği apaçık belli oldu.

Kurumun yetkilileri de açıkça itiraf ediyorlar ki eğer bu kurumun amacı evlilikleri kurtarmak olarak belirlendiyse, başarısız olduğunu belirtmek gerek. İngiltere'deki son evlilik rakamları son 140 yılın en düşük seviyesinde. İngiltere ve Galler'de 2006 yılında gerçekleşen evlilik sayısı toplam 236.980. Oysa 1940 yılında 2.Dünya Savaşı'nın ortasında bile bu 470.549 idi.

1940'larda evlilik dışı ilişkiden hamile kalınmışsa derhal acil bir evlilik gündeme gelirdi. Oysa şimdi İngiltere'de doğan çocukların yüzde 43'ü evli olmayan annelerden doğuyor. Hatta denilebilir ki geleneksel evlilik kronolojisi eskiden 'flört-evlilik-seks-çocuk' şeklinde giderken bu sırlamanın neredeyse tersine döndüğü söylenebilir.

Gene 1940'lı yıllarda erkek ve kadınlar yirmi yaşlarının başlarında evlenirken şimdi ortalama evlenme yaşı erkeklerde 31 kadınlarda 29 oldu. İyi haber şu ki üstüste yapılan bütün araştırmaların bulgusu ortak: İnsanlar hala 'uzun vadeli bir ilişki özlemi içinde olduklarını' söylüyorlar.

Aradan geçen yıllar boyunca insanların ikili ilişkilere bakışı değişti. Hem fiziksel hem duygusal anlamda insanların eskisine göre daha olgun ve bilinçli davrandıklarını söylemek mümkün. Ancak bu olumlu gelişmelere rağmen giderek daha fazla sayıda insan 'yalnız' yaşamaya devam ediyor ve İngiliz sosyal hizmet uzmanları insanlara “Çift olarak yaşamak daha iyidir” diye telkinlerde bulunurken acaba tutucu davranıp davranmadıklarını da sorguluyorlar.

EVLİLİK KURUMU DIŞARIDAN DESTEKLE YÜRÜR MÜ?

Bütün bu veriler ışığında 'Relate' gibi bir kurumun ne işe yaradığı sorgulanabilir. Kurum yetkilisi Nick Turner “Bazı insanlar bizden sihirli bir formül bulup onların ters giden evliliklerini bir anda kurtarmamızı bekliyorlar. Böyle bir şey yok. Biz sadece çiftlerin yeni anlayışlar geliştirmesi, ilişkiyi sürdürmek yolunda samimi şekilde düşünmesini ve davranışlarını ona göre kendilerinin ayarlamasını ümit ediyoruz. Bu tıpkı piyano öğrenmek gibidir. Ne kadar ders alırsanız alın, sizi geliştirecek olan şey sizin kendi çabalarınız ve emeğiniz olacaktır” diyor.

The Times gazetesi yazarı Melanie McDonagh “Birkaç nesil önce, 'İleride evliliğin modası geçecek' deseniz herkes sizin deli olduğunuzu düşünürdü” diye başladığı yazısında toplumsal ve ekonomik nedenler için olduğu kadar o zamanki ahlak anlayışı gereği 'toplumda kabul görmek için' evlilik kurumunun bir önşart olduğunu belirterek “Bir zamanlar en marjinal ve sıradışı olan John Lennon bile evlilik kurumuna sığınmıştı. Şimdiyse Kraliçe'nin torunu bile nikahsız beraberlik yaşamaktan çekinmiyor” diyor.

Giderek artan boşanma oranları ve giderek azalan evlenme oranlarına bakıldığında, toplumsal yaşantı bakımından evli olmakla nikahsız birlikte yaşamak arasında pek de bir fark kalmadığı için istatistiksel verilerin bu kadar düşük rakamlar ortaya koyduğunu düşünebiliriz. Evliliği tercih edenler daha ziyade yaşlı ve zengin insanlar oluyor.

GUNCEL.NET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*