'Evlilik mutlu etme sanatıdır'

  • Giriş : 02.12.2006 / 00:00:00

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde İlçe Müftülüğü tarafından 'Aile içi problemlerin Hz. Peygamberin Sünnetiyle Çözümü' konulu Belediye Hüsnü Ordu Kültür Sarayı'nda bir konferans düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tavşanlı Kaymakamı Mehmet Suat İlhan, Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezai Kadıoğlu, daire amirleri ve kalabalık bir halk kitlesinin katıldığı konferansın açılış konuşmasında Tavşanlı Müftüsü İlyas Gümüş, aile içi iletişimde başarılı olunursa toplumsal yaraların tedavi edilebileceğini söyledi.

Programa konuşmacı olarak katılan Doç Dr. Şadi Eren, slaytlar eşliğinde ailede mutlu olmanın sırlarını ve meydana gelen problemlerin çözümünde izlenmesi gereken yolları anlattı. Batı toplumunun aile hayatında bir çöküş içinde olduğunu, bunun son yıllarda Türk toplumuna da yansıdığına değinen Şadi Eren, küçük engellerin sabırla aşılması gerektiğini kaydetti.

Karı-koca arasında sevgi dillerini iltifat etmek, nitelikli beraberlik, hediye almak ve hizmet davranışları olarak özetleyen Eren, erkeğin kadına yardım etmesinin erkekliğe aykırı olmadığını ve bunun ailede olumlu etkilerinin de olduğuna dikkat çekti.

Hz. Muhammed'in (sav) hayatında da nazlanma şeklinde ufak tefek problemlerin olduğunu ifade eden Eren, ailenin mutlu olma sanatının yanında mutlu etme sanatı olduğunu ve çiftlerin buna göre hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Kadının akşam erkeğine güleryüzlü davranmasının önemli olduğunu aktaran Eren, ailenin aynı zamanda bir eğitim yuvası olduğunu ve başarılı çocukların genelde mutlu ailelerde yetiştiğini belirtti.

Sıkıntılı zaman dilimlerinde duanın öneminden de bahseden Eren, boşanmanın Allah'ın en sevmediği helal olduğunu ve evlilikteki gayenin ebedi mutluluk hedefi olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious