Evren, Türkçe kullanmayanlara sitem etti

  • Giriş : 02.06.2006 / 00:00:00

Kenan Evren, Türkçe kullanmayanlara sitem etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muğla'ya bağlı Marmaris Halk Eğitim Merkezi bünyesinde 2005-2006 yılı içinde açılan 81 kurstan resim, elişi, dikiş nakış, ahşap boyama ve takı tasarıma katılan ev hanımları tarafından hazırlanan çalışmalar, Marmaris Belediyesi Yüzme Eğitim Merkezi sergi alanında açıldı.

Açılışı yapan 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, 15 dakika geç gelince herkesten özür dileyerek, "Bu kurslara çok önem veriyorum. İşim olmasına rağmen gelmek istedim. Hattâ biraz geç kaldım, hepinizden bu dilerim." dedi. Evren, daha sonra kurdeleyi keserek sergiyi açtı.

Bir süre gezerek ürünleri inceleyen Evren, "Burada her şey kadınlar için yapılmış, erkekler için bir şey yok." diyerek kursiyerlere takıldıktan sonra tezgahının üzerine ürünlerin ismini İngilizce yazan hanımlara sitem etti.

Evren, "Madem İngilizce yazmışsın öyleyse turistler alır, biz zaten almayacağız. Türkçe kullanılmıyor. Her yerde, restoranların, mağazaların isimleri yabancı. Bu benim ağırıma gidiyor. Bizim dilimiz o kadar kıt mı? Tamam yabancılar için yapılıyor ama yine de üzülüyorum. Biz de nasılsa bunları almayacağız, yabancılar için kalsın." şeklinde konuştu.

Kızı Miray Göksu ile birlikte gelen Evren'in, resimlerin sergilendiği bölümü gezerken sıradaki nü resme yaklaştığı sırada, korumalarının resmin önüne geçerek kapattığı görüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious