Evren'den 24 yıl geciken pişmanlık

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

12 Eylül 1980 darbesiyle demokratik rejime ara veren ve partilerin kapısına da kilit vuran Kenan Evren parti kurma çalışmaları sırasında yaptıkları bir yanlışı şimdi itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin 12 Eylül 1980'de yaşadığı darbe, demokratik rejime ara verirken partilerin kapısına da kilit vurdu. Siyasî partiler ancak üç yıl sonra faaliyetlerine başlayabildi.

Askerî yönetim seçim kararı alınca 6 Kasım 1983'te sandık başına gidildi. Turgut Özal'ın ANAP'ı, Necdet Calp'in Sosyal Demokrasi Partisi (SODEP) ve Turgut Sunalp'in Milliyetçi Demokrasi Partisi (MDP), iktidara gelmek için yarıştı.

Askerin açıkça desteklediği MDP favori gösteriliyordu. Darbenin lideri Kenan Evren, seçimlerden kısa bir süre önce televizyona çıkarak seçmenlere seslenmiş ve MDP'yi işaret etmişti. Ancak sandıktan sürpriz bir sonuç çıktı. ANAP tek başına iktidara gelirken, Sunalp'in MDP'si üçüncü oldu.

Bu duruma şaşıranların başında Evren Paşa geliyordu. O gün uğradığı hayal kırıklığını yıllar sonra dile getirdi: "Keşke MDP'nin başına ben geçseydim." 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren, partinin başına geçme arzusunu da Çankaya Köşkü'nde kendisini eli kolu bağlı hissetmesine bağladı.

Kenan Evren, pişmanlık içeren bu sözleri, Hazım Sesli başkanlığındaki Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu'nun kendisini ziyaretinde sarf etti. İşadamlarını konutunda ağırlayan Evren Paşa'nın anlatımına göre, MDP'nin başına Sunalp Paşa'dan önce Bülend Ulusu düşünülmüş. 12 Eylül darbesinin ardından başbakanlık koltuğuna oturan Ulusu, 1983'e kadar görevini sürdürmüştü.

MDP'nin başına getireceği Ulusu'nun başbakanlığı devam ettirmesini istiyordu. Ulusu'ya parti liderliği teklifini ileten Evren Paşa, beklediği cevabı alamadı. Evren, Ulusu ile aralarında geçen diyalogları şöyle anlattı: "Partinin başına getirmek istediğimiz Ulusu, 'Yapamayacağım Paşam. Tansiyonum 19'a fırlıyor.' deyince vazgeçtik. Bir arkadaşımızı bu yüzden kaybetmek istemedik. Görevi Turgut Sunalp'e verdik."

Kenan Evren, ziyarette bugünkü siyasi tabloyu da değerlendirdi. Türkiye'nin tek parti iktidarlarında istikrar ve başarıyı sağladığını belirten Evren, AK Parti'yi başarılı bulduğunu açıkladı. Sözü daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerine getiren Kenan Evren, "Tayyip Bey aday olmamalı. Daha yaşı genç. Oraya çıkarsa eli kolu bağlanır. Kendisine telefon edip bunları söyleyecektim. Sonra vazgeçtim." diye konuştu. Evren, daha önce Çankaya Köşkü için "modern hapishane" tabirini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious