EXPO 2015 gelişmemizi hızlandıracaktı

EXPO 2015 gelişmemizi hızlandıracaktı.9345
  • Giriş : 01.04.2008 / 17:34:00

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ''EXPO, gelişmemizi hızlandıracaktı, şimdi biz hızlandıracağız. 4 milyona yakın İzmirli el ele verecek bu işi hızlandıracak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kocaoğlu ile İzmir milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarından oluşan Expo heyeti İzmir'e geldi.

Adnan Menderes Havalimanı'nda bir açıklama yapan Kocaoğlu, Milano ile girdiği yarışı yitirmesine rağmen İzmir'in, 65 üyenin oyunu alarak önemli bir performans gösterdiğini söyledi.

Turizm şemsiyesi altında hizmet sektörünün gelişmesini EXPO aracılığıyla hızlandırmak istediklerini hatırlatan Aziz Kocaoğlu, ''EXPO bunu hızlandıracaktı, şimdi biz hızlandıracağız. 4 milyona yakın İzmirli el ele verecek bu işi hızlandıracak. Olsaydı bu işi taçlandıracaktı'' diye konuştu.

İzmir'e bu yarışta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bakanlar, milletvekilleri, ticaret odaları ve sivil toplum örgütlerinin destek verdiğini kaydeden Kocaoğlu, EXPO'nun ülke projesi haline geldiğini, toplumun ihtiyacı olan birlik ve beraberliğin sağlandığını anlattı.

Kocaoğlu, ''Dışişleri Bakanlığından bu yana projeyi sahiplenen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eğer bir risk söz konuysa, risk alarak Paris'e geldi ve delegelerle görüştü'' dedi.

-ÜLKE VE KENT TANITIMI YAPILDI-

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi 151 ülkeden 100'ünden fazlasına devlet başkanları, bakanlıklar düzeyinde ziyaretler yapıldığını anlatan Kocaoğlu, EXPO çerçevesinde 2,5 yıl içinde kentin çok iyi tanıtıldığını ifade etti. Kocaoğlu, şöyle devam etti:

''İzmir'i sağlık kenti yapmak için çalışmamız gerekiyor. İnciraltı'nın planlamasını yapmamız gerekiyor. Elbirliğiyle orayı sağlık merkezi haline getirmemiz gerekiyor. Zaten liman arkasının, salhanenin planlarını yaptık. Bu yolda yürümemiz gerek. Biz yolumuza devam edeceğiz ve bu kenti ayağa kaldıracağız. Bu kentin kalkınması için elimizden geleni yapacağız.''

Herkesin üzerine düşen görevi yaptığını ifade eden Kocaoğlu, ''Süreç içinde binlerce karar verildi. Artık 'bunu yapsaydık daha mı doğru olacaktı?' diye tartışmamak gerek. İzmir ezilmedi, başarı da elde etti'' dedi.

Kocaoğlu, bakanların ve milletvekillerinin yine İzmir için çalışacağını söyledi.

Antik kent Allianoi'nin sular altında kalması nedeniyle İzmir'in EXPO 2015 oylamasında kaybettiği iddialarına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Kocaoğlu, ''O konuda bir şey söyleyemem. O kadar çok faktör var ki bunu etkileyen. Eğer menfi bir durum varsa İtalya'nınki kat be kat fazlaydı'' diye konuştu.

-TÜRKİYE'NİN İMAJI-

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, Türkiye'nin, dışarıdaki imajı nedeniyle EXPO 2015'i kaybettiğini savundu. Arıtman, şöyle dedi:

''21. yüzyılda bir ülke, dünya gündemine türbanla oturursa ilericilik, çağdaşlık ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri konusunda dünyayı ikna edemez. Türkiye'nin süratle imajını değiştirmesi gerekiyor. Uluslararası sağlık göstergeleri iyi olmayan bir ülkeyiz. Kendi halkınızın sağlık göstergeleri iyi değilken, siz dünyaya sağlık vaat ederseniz inandırıcı olamazsınız.''

CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam da, oylamada devletler arası ilişkilerin etkili olduğunu söyledi.

-MHP'LİLER HEYETİ ÇİÇEKLE KARŞILADI-

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu ve parti üyeleri de Aziz Kocaoğlu ile milletvekillerini Adnan Menderes Havalimanı'nda çiçekle karşıladı.

EXPO 2015 İzmir heyeti gelmeden önce havalimanda basın açıklaması yapan Dervişoğlu, ''Zaferden kendine pay çıkarmak isteyenler, yenilgide üzerlerine düşeni almaktan rahatsız olmamalıdırlar. Ortada sıradan bir başarısızlık değil, gerekçeleri araştırılmaya muhtaç bir hezimet var. Bir daha bir şey yaparsak takımı doğru kuralım'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious