EXPO 2015 için karar günü yaklaştı heyecan artı

EXPO 2015 için karar günü yaklaştı heyecan artı.9345
  • Giriş : 30.03.2008 / 16:15:00

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) üyesi ülkeler tarafından yarın Paris'te EXPO 2015'in evsahipliğinin kime verileceğinin saptanacağı karar günü öncesinde İtalyanlar umutlarını koruma uğraşında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İtalyan basınında bugün yer alan haberlerde, Milano'nun kağıt üzerinde İzmir'e karşı avantajlı olmakla birlikte, gizli oylamayla verilecek karara ilişkin kesin öngörüde bulunmanın olanaksız olduğuna işaret ediliyor.

İtalyan gazeteleri, BIE üyesi 152 ülkenin temsilcilerinin kullanacakları olası oylara ilişkin yaptıkları tahminlerde, Milano'nun İzmir'e oranla 10-20 oyluk bir avantaja sahip olduğunu ileri sürüyor. Ancak gizli oylamada, kağıt üzerindeki hesapların tutmaması, yarışın İzmir tarafından kazanılmasının da ihtimal dahilinde olduğu belirtiliyor.

-YARIN İTALYA BAŞBAKANI PRODİ DE PARİS'TE OLACAK-

Yarın EXPO 2015'in evsahibinin açıklanacağı sırada, İtalya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Massimo D’Alema, Dış Ticaret Bakanı Emma Bonino, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bobo Craxi, Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti, Milano İl Yönetimi Başkanı Roberto Formigoni'nin yanı sıra Başbakan Romano Prodi de bizzat Paris'te olacak.

İtalyan yetkililer, EXPO 2015 yarışının sonucuna ilişkin tahminlerde, genelde temkinli konuşmayı yeğliyor.

Günlerdir Paris'e karargah kurmuş durumdaki Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Hiçbir şey kesin değil, son dakikaya kadar mücadelemiz sürecek" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Craxi ise Milano ile İzmir arasında zorlu bir yarış olacağına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Bu yarış, İtalya'daki cumhurbaşkanlığı seçiminden daha zor. Politikada keskin nişancıların hangi taraftan gelebileceklerini tahmin edebilirsiniz, bu yarıştaysa tahmin neredeyse olanaksız. Eğer kazanırsak bu, mevcut hükümetin dış politikasının ürünü olacaktır. Biz, bir önceki hükümetin aksine, sırtımızı (George) Bush'a yaslamadık. Bu da, muhtelif ülkelerin Milano'yu tercih etmelerini sağladı."

İtalya Dış Ticaret Bakanı Emma Bonino, Milano'nun şanslı olduğuna inanmakla birlikte, kaybetmenin de ihtimal dahilinde olduğunu itiraf etti.

Milano İl Yönetimi Başkanı Formigoni ise EXPO 2015'in evsahipliğinin kendilerine verileceğini ileri sürerek, “Tahminimin doğru çıkacağı konusunda ısrarlıyım. Zaferin çantada keklik olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

-İTALYA'NIN KAYGILARI-

13-14 nisanda genel seçim için sandık başına gidilecek İtalya'da, iktidardaki merkez sol da, seçimleri büyük olasılıkla kazanması beklenen merkez sağ da, Milano'nun adaylığını destekleme konusunda bugüne dek ittifak halinde hareket etmeyi başarmış bulunuyor.

Ancak Milano'da kentin mevcut sorunlarının çözümü de, Belediye Başkanı Moratti'nin siyasi geleceği de tümüyle EXPO 2015'e endekslenmiş durumda.

Yarışın kaybedilmesi, büyük olasılıkla merkez sağ ve merkez sol arasında Milano konusunda da ciddi bir karşılıklı suçlama sürecinin tetiklenmesine yol açacak.

İtalyanlar, İtalya'nın ulusal hava yolu şirketi Alitalia'nın yaşadığı ekonomik kriz ve şirketin geleceği konusundaki belirsizliğin EXPO 2015 yarışını olumsuz etkilemesinden endişeleniyor. Alitalia, ekonomik kriz nedeniyle hava ulaşımı açısından Milano’nun can damarı konumundaki Malpensa Hava Limanı'ndaki uçuşlarını bugünden itibaren yüzde 72 oranında azaltmak zorunda kalmış vaziyette.

Alitalia'nın akıbeti, daha şimdiden siyasi taraflar arasında bir kavga sebebi haline gelmiş durumda. Merkez sol, tercihini kağıt üzerinde ihaleyi kazanmış durumdaki Air France'tan yana kullanırken, Silvio Berlusconi ise bu satışın engellenerek Alitalia'nın İtalyanların oluşturulduğu bir konsorsiyum tarafından alınması gerektiği görüşünde.

Napoli kentindeki çöp sorununun İtalya'nın uluslararası imajını zedelemiş olmasının yanı sıra İtalyan yetkililere nezaketen destek vaadinde bulunmuş kimi ülkelerin gizli oylamada tercihlerini İzmir'den yana kullanma olasılığı da, kaygıların başında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious