EXPO 2015 yarışında son 3 gün

EXPO 2015 yarışında son 3 gün.9345
  • Giriş : 28.03.2008 / 12:02:00

EXPO 2015'e Milano'nun mu, yoksa İzmir'in mi ev sahipliği yapacağını belirleyecek nihai oylamada geriye sayım devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

EXPO 2015'e ev sahipliği yapmak için Uluslararası Sergiler Bürosu'na (BIE) 3 Mayıs 2006'da resmi başvuruda bulunan İzmir, iki yıldır devam eden tanıtım ve lobi çalışmalarının son 3 gününü değerlendirmeye çalışıyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve İzmir temsilcileri, gittikleri Paris'te son 3 günü yaptıkları temaslarla İzmir'e oy istemeye devam ediyor.

Paris'te BIE delegeleriyle görüşmeyi sürdüren heyetler, aynı zamanda oylamaya Paris, Brüksel ya da Londra büyükelçileri aracılığıyla katılacak ülkelerin oylarını alabilmek için bu ülkelerin temsilcileriyle de son ana kadar görüşmeler yapmayı sürdürüyor.

EXPO 2015'in ev sahibinin belirleneceği oylamaya, 142 ülke katılacak.

Edinilen bilgiye göre, sözlü ya da yazılı olarak oyunu İzmir'e vereceğini teyit eden ülke sayısı 40'a yaklaşırken, kalan ülkelerin hangi adaya oy verecekleri son gün netlik kazanacak.

-İZMİR'DE ŞÖLEN-

EXPO 2015'e ev sahipliği yapacak kentin belirleneceği 31 Mart Pazartesi günü İzmir Cumhuriyet Meydanında büyük bir şölen düzenlenecek. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılmasının beklendiği şölende Sertab Erener ve Kıraç konser verecek. Şölenin görüntüleri BIE Genel Kurulunda yayınlanacak. İzmir'in kazandığının açıklanması durumunda, şölenin ardından Cumhurbaşkanı Gül ile İzmir Valisi Kıraç'ın özel uçakla Paris'e gidecekleri öğrenildi.

31 Martta Fransa saatiyle 09.30'da başlayacak BIE Genel Kurulunun sabahki oturumunda, olağan komisyon ve bütçe çalışmalarıyla EXPO 2008 Saragosa, EXPO 2010 Şangay ve EXPO 2012 Güney Kore Yeosu ilerleme raporları görüşülecek.

Öğleden sonraki oturumda saat 14.30'da önce Milano 30 dakikalık sunum yapacak. Ardından İzmir'in sunumu gerçekleştirilecek. Sunumların ardından oylamaya geçilecek ve oylama elektronik olarak yapılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious