EXPO için adalar projesi teklif edildi

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Hükümetin EXPO 2015 için İzmir'i aday göstermesinden sonra ilçelerde projeler yarışmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Urla'nın EXPO 2015 için en uygun ilçe olduğunu savunan Özkan, 7 adanın hem turizm hem fuar için çok iyi bir şekilde kullanılabileceğini belirtti.

Özkan, "Urla sınırları içindeki 7 tane adadan ikisi Millî Savunma Bakanlığı'na verildiği için kullanılamayabilir ancak 4'ü hem EXPO hem de turizm için mükemmel bir fırsat. Birbirine uzaklıkları bin ile bin 500 metre arasında değişen Akça Ada, Pınallı Ada, Eşek Adası ve Yassı Ada'nın toplam büyüklüğü 810 bin metrekaredir. Bunlar arasında tüpgeçit yapılarak dünyanın hizmetine sunulabilir. Her adaya ayrı bir tesis ve plan yapılabilir. Mesela bir adaya geniş bir hayvanat bahçesi, diğerine eğlence merkezi, birine fuar teşhir alanı olabilir." dedi.

AK Parti İzmir milletvekillerini de devreye sokarak adalar projesini Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a anlatacağını ifade eden İlçe Başkanı Latif Özkan, Urla'nın önde gelen kişi ve kurumlarıyla birlikte yaptıkları bu projeye gerekli desteği bulacaklarına inandığını ifade etti.

Özkan, "Bütün İzmirlilerden da destek bekliyoruz. Bomboş duran bu adaların Türk turizmine kazandırılması için elbirliği yapmalıyız. Yunanistan'ın değerlendirmediği bir adası bile yok." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious