EXPO için yoğun bir çalışma yaşanıyor

  • Giriş : 14.03.2008 / 16:04:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 16:14:06

Bahama Adaları'nda yapılan Karayipler Zirvesinde, EXPO 2015'e aday kentler olan İzmir ve Milano temsilcileri, projelerini anlatarak oy istediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzmir İl Genel Meclisi Başkanı İsmail Yılmaz, EXPO tanıtımları çerçevesinde Rio ve Karayipler zirvelerine katıldıklarını ve İzmir için oy istediklerini söyledi.

EXPO'ları düzenleyen Uluslararası Sergiler Bürosu (BİE) üyesi 140 ülkenin yüzde 90'ının ziyaret edildiğini, oylamanın yapılacağı 31 Marta kadar bütün BİE üyesi ülkelerin tamamına gidilmiş olacağını belirten Yılmaz, ülke ziyaretlerine büyük önem verdiklerini ifade etti.

Mart ayı başında önce Dominik Cumhuriyeti'nin Başkenti Santa Domingo'ya gittiklerini belirten Yılmaz, Rio Grubu ülkelerinin devlet başkanları ve dışişleri bakanlarının katıldığı toplantılarda İzmir'i tanıttıklarını söyledi.

EXPO 2015 Tanıtma Kurulu Başkanı Solmaz Ünaydın başkanlığındaki heyette, Dışişleri Bakanlığı Amerika ülkeleri sorumlusu Ersin Elçin, Jamaika Fahri Konsolosu Aykut Eken, Saint Kittstanvits Fahri Konsolosu Gönül Eken'in de bulunduğunu belirten Yılmaz, destek sözü aldıklarını vurguladı.

Daha sonra Karayipler Birliği'ne üye 13 ülkenin Başbakanlarının, Bahama Adaları'nın başkenti Nassau'daki toplantılarına da katıldıklarını belirten Yılmaz, bu toplantılara Milano Belediye Başkanı Letizia Moratti başkanlığındaki İtalyan heyetinin de katıldığını ifade etti. İki ülke heyetlerinin EXPO projelerini anlattığını ve oy istediğini belirten Yılmaz, şunları söyledi:

''Karayipler Birliğinin toplantısında EXPO yolunda kelimenin tam karşılığıyla Karayip Savaşları yaptık. İki ülke de çok iyi hazırlanmıştı. Birbirimize başarılar diledik. Milano çok güçlü bir aday, onlar da ülke ülke dolaşıp oy istiyor. Hatta bazı ülkelere 2-3 kere gitmişler. Karayip Birliği üyesi ülkelerin temsilcileri bize çok yakınlık gösterdiler. İki önemli toplantıda çok güzel temaslarımız oldu. Bazı ülkeler desteklerini açıkça da beyan ettiler, bu bizi çok sevindirdi.''

İsmail Yılmaz, 17 Martta Devlet Bakanı Mehmet Aydın ile Çin'e gideceklerini ve 4 günlük ziyarette Çin ve bölge ülkelerinden oy isteyeceklerini belirtti.

Yılmaz, tanıtımlar çerçevesinde 15 Mart'tan itibaren dünyanın önemli gazete ve televizyonlarına EXPO reklamları vereceklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious