Eylem hazırlığı yapan teröristler, yakalandı

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin eylem hazırlığı içindeki teröristlerin suçüstü yakaladığı söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'nde basın açıklaması yapan Celalettin Cerrah, 17-25 Şubat 2006 tarihleri arasında terör örgütüne yönelik 3 ayrı operasyon yaptıklarını kaydetti. Operasyonların Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ile İstihbarat Şube Müdürlüğü ekiplerinin ortaklaşa yürüttüğünü ifade eden Cerrah, 1'i bayan 7 bombacı teröristin yakalandığını açıkladı. Yakalanan kişilerin terör örgütü tarafından eğitildikten sonra bombalama eylemi yapmak üzere İstanbul'a gönderildiğini kaydeden Cerrah, 7 bölücü örgüt üyesi ile birlikte 10 kilo 434 kilogram plastik patlayıcı, 9 elektrikli fünye, örgütsel dokümanlar, sahte kimlik ve örgütsel şifreler ele geçirildiğini bildirdi.

Yakalanan zanlıların sorgulamalarının ardından adliyeye gönderildiklerini kaydeden Cerrah, daha önce gönderilen 4 kişiden 3'nün tutuklandığını ve 3 kişin ise bugün adliyeye gönderildiğini ifade etti.

Eylemcilerin nerelerde eylem yapacağını tespit ettiklerini ama bu noktanın açıklanmasının doğru olmadığını dile getiren Celalettin Cerrah, gözlatına alınan kişilerin herhangi bir eyleme katıldıklarının tespit edilmediğini söyledi. Bu kişilerin Tatilya'da meydana gelen patlama ile herhangi bir bağlarının bulunmadığını aktaran Cerrah, ele geçirilen patlayıcı maddelerin büyük oranda tahribata sebep olabilecek çapta olduğunu kaydetti.

Öte yandan, gözaltına alınan zanlıların sorgularında, 8 farklı eylemi gerçekleştirmeye hazırlandıklarını söyledikleri öğrenildi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious