Eylem hazırlığındaki İBDA-C üyeleri adliyeye sevkedildi

Eylem hazırlığındaki İBDA-C üyeleri adliyeye sevkedildi .12481
  • Giriş : 22.11.2007 / 11:52:00

İZMİR'de yasadışı İBDA-C örgütü adına eylem hazırlığında oldukları gerekçesiyle, 6 kişi, adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İZMİR'de yasadışı İBDA-C örgütü adına eylem hazırlığında oldukları gerekçesiyle, polisin operasyonuyla yakalanan 6 kişi, işlemlerin tamamlanmasının ardından geniş güvenlik önlemleri arasında adliyeye sevkedildi.


İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, teknik takip ve istihbari çalışmaları doğrultusunda, yasadışı El Kaide militanı bir Türk örgüt üyesinin, çeşitli ülkelerdeki cihat bölgelerinde faaliyette bulunduğunu, en son geldiği kentte unlu mamüller dükkanı işleten C.T. (23) ile irtibat kurduğunu belirledi. Radikal dinci terör örgütlerinden İBDA-C üyesi C.T.'yi takibe alan ekipler, araştırmalarında, internet sitesi kurduğunu, burada bomba yapımı, malzemelerin temin edilmesi, patlayıcının hazırlanması gibi çeşitli bilgilere yer verdiğini saptadı. Genişletilerek sürdürülen soruşturmada, C.T.'nin, kentte bazı kişilerle hücre tipi örgütlenme kurduğu, elebaşılığını yaptığı, çeşitli siyasi ve askeri eğitimler verdiği, internet yoluyla görüşme sağladığı El Kaide'yle bağlantıya geçerek uluslararası düzeyde faaliyette bulunduğu ve yapılanmasını güçlendirmeye çalıştığı tespit edildi. C.T.'nin önderliğindeki grubun, kentte kısa süre içinde silahlı eylemde bulunabileceğinin belirlenmesiyle harekete geçen polis, geçen Salı günü, sabah saatlerinde operasyon için düğmeye bastı. Çok sayıda polisin katılımıyla Gürçeşme, Yeşildere ve Ayrancılar'daki 6 ayrı adrese baskın düzenleyen ekipler, ‘Ebu Musab El Mansur’ kod adlı C.T. ile tekstil işçisi Z.S. (22), makina işçisi Ö.Ş.E. (28), manav M.T. (30), tekstil işçisi E.S. (33), lokantacı M.S.O.'yi (27) yakaladı.

Gözaltına alınan zanlıların evlerinde, bir Kalaşnikof tüfek, bir kuru sıkı tabanca, biri pompalı iki av tüfeği, eylem planlarını gösteren bir defter ele geçirildi. Zanlıların sabıkasız oldukları saptanırken, hücre tipi örgütlenmede C.T., M.T. ve E.S.'nin aktif rol oynadığı öğrenildi. Zanlıların, eylem planlarına yönelik defterde, bazı yurtdışı bağlantılı kuruluşlar, elçilikler, konsolusluklar, siyasi fikirlerine ters düşen, halen aktif siyasette bulunan politikacılar, bazı ibadethanelerin temsilcileri, tefeci bilinen şahıslar, ahlak dışı yayın yapmakla suçladıkları televizyoncular, gazeteciler ve sanatçıların adlarının yer aldığı öğrenildi. Zanlıların, kendilerince hazırladıkları ölüm listesinde 10 ayrı isme ve kuruma yer verdikleri kaydedildi. Ayet-i kelimelerle süslenen defterde, ‘Yaşasın Kumandan Mirzabeyoğlu’ yazılarına yer verildiği, sanatçı bazı kadınların yanlarına parantez içinde ahlak dışı kavramlar yazıldığı görüldü. Ayrıca, ‘gururlarımız’ başlığı adı altında bazı televizyon kanallarının ‘pislik yapanlar’ başlığı altında ise fikirlerine uymayıp yayın yapan kuruluşların adlarının yazılı olduğu bildirildi. Araştırmada, zanlıların, kendi düşünceleri doğrultusunda yayın yapan haftalık bir dergide eleştirilen kişi ve kuruluşları, kendilerine hedef seçtikleri öğrenildi. İnternet yoluyla üye olunup sadece abonelerine postayla gönderilen derginin, geçmiş sayılarında gazeteci Emin Çölaşan, manken Tuğba Özay, Bülent Ersoy, İzmir'deki Baptist Kilisesi Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Çevik, Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Fethullah Gülen'le ilgili eleştirilerin bulunduğu yazılara yer verdiği de belirlendi. Emniyet yetkilileri, listedeki kişi ve kurumlarla ilgili açıklama yapmazken, zanlıların, kentte kısa süre içinde kanlı bir eylemde bulunmak için hazırlandığını, bunun önüne geçmek için operasyonun erken yapıldığını bildirdi. Ayrıca, elebaşı C.T.'nin, aynı derginin İzmir temsilcisi olduğu belirlendi.


Emniyetteki sorguları tamamlanan 6 zanlı, işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevkedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious