'Eylem yapmadık,namaz kıldık'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Ayasofya'da önceki gün namaz kıldıkları sırada polisin müdahalesiyle karşılaşan ve gözaltına alınan Alperen Ocakları üyesi gençler, Bursa'da basın toplantısı düzenledi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bursa Alperen Ocakları Başkanı Murat Albayrak, İstanbul'a 7 arkadaşıyla birlikte başka bir program için gittiklerini, Ayasofya'ya ikindi namazı kılmak için girdiklerini söyledi. Çıkan olaylardan birkaç polisi sorumlu tutan Albayrak; "Öncelikle bunun bir eylem olduğunu kabul etmiyoruz. Sadece arkadaşlarımızla bize ait olan camide namaz kıldık; ama kötü niyetli polisler bize küfredip, biber gazı sıktı. Biz namazımızı kılıp, bir basın açıklaması okuyup oradan ayrılacaktık; ama ne olduysa bu arada oldu. Bazı kötü niyetli polisler bize hakaret edip biber gazı sıkınca iş çığrından çıktı. Oradaki bazı polisler de bize destekleyici sözler söyledi. Dinimize, Peygamberimize hakaret eden Papa'nın ülkemize gelmesini istemiyoruz." diye konuştu.

Eylemi kınadığını açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç için "O uyumasına baksın, zaten uyumaktan başka birşey yapmıyor ki." diyen Murat Albayrak'ın basın toplantısına Ayasofya'daki namaza katılan arkadaşları Cem Efe, Altay Çakıcı ve Kürşat Kaplan da destek verdi. Ocak üyesi bir grubun da alkışlarla destek verdiği toplantıda, Albayrak şöyle konuştu; "Fethin nişanesi olan bir namaz kıldık. Bu planlanmış, programlanmış bir şey de değildi zaten. Geçtiğimiz aylarda Papa'nın Peygamberimizle ilgili sözleri vardı, bu asla gaf değildi. Bunun acısı daha unutulmamışken Ayasofya'yı ziyaret etmek istemesi bizi çileden çıkardı. Papa'nın ziyaret etme hakkı varsa bizim de namaz kılma hakkımız var. Namazdan sonra her mesleğin iyisi kötüsü olduğu gibi belli eğitimden geçmemiş polisler müdahale etti. Jop çekildi, küfredildi bize. Yerli ve yabancı turistler vardı. Namazımızı kıldık, mesajı vermemiz gereken yerlere verdik, gidiyorduk. Provokasyon yapmadık. Bu milletin değerlenin takipçisiyiz. Bizi kınayan Bakan Koç'u da biz kınıyoruz. Uyuyan birileri susmamızı beklemesin, biz de susmadık, tavrımızı ortaya koyduk. Apo'nun posterleri asılırken, birileri talimatlarla örgütü yönetirken ona ses çıkarmayan Türk polisi, orada Alperen gençliğe jop çekti. Polis tavrını koyacaksa PKK yandaşlarına koymalıydı, hedefi sadece Türk gençliğine milletin değerlerini anlatmak olan gençlik olmamalıydı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious