Eylemciler polise İstiklal Marşı okudu

  • Giriş : 25.09.2006 / 00:00:00

Eylem yapan pazarcılar, kendilerine müdahale eden polisi İstiklal Marşı'nı okuyarak durdurmaya çalıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maltepe'de pazartesi günleri kurulan pazarın kaldırılmasını ve kendilerine gösterilen yeni yeri beğenmeyen bir grup pazarcı Maltepe Belediyesi önünde eylem yaptı. Ellerindeki tabutu belediye önüne bırakan gruba polis müdahale etti. Grup polisin müdahalesi karşısında hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı söyleyerek polisin müdahalesini durdurmaya çalıştı.

Edinilen bilgiye göre, Maltepe ilçe merkezinde pazartesi günü kurulan pazar, çevre esnafın şikayeti üzerine kaldırıldı. Belediye pazarcılara 100 Evler Mevkii'nde pazartesi günleri tezgah açabileceklerini söyledi. Pazarcılar ise belediyenin önerdiği yerde Çarşamba günü zaten pazar kurulduğunu belirterek, Cemalbey Mevkii'nde pazar kurmak istediklerini belirtti. Pazarcıların iddiasına göre Maltepe Belediye Başkanı Fikri Köse, pazarcıların bu teklifini önce kabul etti. Daha sonra semt sakinlerinin baskısını gerekçe göstererek geri adım attı.

Maltepe Belediye Başkanlığı binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişilik pazarcı esnafı, burada yanlarında getirdikleri ve üzerinde "AK Parti" ile "Esnaf" yazılı tabutun önünde cenaze namazı kıldı. Başkan Fikri Köse ile görüşmek isteyen grup içerisinden 3 kişi, başkanın yerinde olmadığını öğrenince yardımcısıyla görüşmek için beklemeye başladı. Bu sırada zabıtalardan birinin merdivenlerde beklemekte olan vatandaşlardan birini itmesi ile kaldırımda bekleyen pazarcılar zabıtanın üzerine yürümek istedi. Belediye önünde bulunan çevik kuvvet polisleri, grubu engelledi. Polis, daha sonra da grubu dağıtmak için harekete geçti. Polisin müdahalesi karşısında grup dağılmayınca polis bu kez kuvvet kullanmaya başladı. Polisin kuvvet kullanması karşısında grup hep bir ağızdan İstiklal Marşı'nı söyleyerek polisi durdurmak istedi.

Polisi geçemeyeceklerini anlayan grup, sessizce dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious