Eylemin faturası vatandaşa çıktı

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

YAPI-YOL Sen’in başlattığı işi yavaşlatma eylemi birçok kentte yapıldı. Eylem sebebiyle vatandaşlar gişelerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

KESK’e bağlı YAPI-YOL SEN’in ‘’ücret artışı, fiili hizmet zammı ve otoyollarla köprülerin ücretsiz olması’’ talepleriyle düzenlediği, otoyol gişelerinde iş yavaşlatma eylemi dün İstanbul, İzmir, Aydın ve Gaziantep gibi illerde gerçekleştirildi. Eylem nedeniyle uzun araç kuyruklarının oluştuğu Çamlıca gişelerinde açıklama yapan YAPI-YOL-SEN Genel Başkanı Bedri Tekin, Bayındırlık Bakanlığı’na bağlı tüm birimlerde maaşların diğer memurlara oranla çok daha düşük olduğunu öne sürerek, taleplerinin, ‘’ücret artışı, ağır çalışma koşulları sebebiyle fiili hizmet zammı ve köprü ile otoyolların ücretsiz hale getirilmesi’’ olduğunu söyledi.

İŞLERİ YAVAŞLATTILAR

İzmir’de, YAPI-YOL SEN İzmir Şube Başkanı Medet Selvi, otoyol ve gişelerde çalışan memurlarla ilgili olarak verdikleri sürenin dolması nedeniyle, iş yavaşlatma eylemlerine başladıklarını söyledi. Çeşme Otoyolu gişelerinde basın açıklaması yapan Selvi, verilen sürenin dolması nedeniyle, iş kolunda çalışanlara, ‘’daha uzun süreli eylem hakkı’’ doğduğunu belirtti. Aydın-İzmir otoyol gişelerinde yapılan iş yavaşlatma eylemi nedeniyle uzun araç kuyrukları oluştu. Gaziantep’te otoyol gişelerinde görev yapan sendika üyesi personelin iş yavaşlatmalarına rağmen, gişelerde uzun kuyrukların oluşmadığı gözlendi. Bu arada, gişe çalışanları, araç sürücülerine broşürler dağıtarak eylemlerine destek istedi ve eylemin amaçları hakkında bilgi verdi. Bu arada Yapı-Yol Sen üyeleri, maaşlarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi talebini içeren dilekçeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiler. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı önünde toplanan sendika üyeleri, ‘’Eşit işe eşit ücret’’, ‘’Toplu sözleşme hakkımızı kullanacağız’’, ‘’Ücrette adalet istiyoruz’’ yazılı dövizler taşıyarak, ‘’Sadaka değil, toplu sözleşme’’, ‘’Sermayeye değil, emekçiye bütçe’’ sloganları attılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious