Eylemler sırasında trenler istasyonlarda bekletildi

Eylemler sırasında trenler istasyonlarda bekletildi.11880
  • Giriş : 14.03.2008 / 15:22:00
  • Güncelleme : 14.03.2008 / 15:37:43

Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı'na karşı çıkan sendikalar iş yavaşlatma eylemi yapınca trenler istasyonlarda bekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hükümetin sosyal güvenlik reformu kapsamında hazırladığı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülerek genel kurula gönderilen Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Sigortası yasa tasarısına çalışanlar tepkilerini sürdürdü.

Tüm kamu kurumlarında iş yavaşlatma eylemi yapıldı. 3 ayrı memur sendikasının ortak organize ettiği iş yavaşlatma eylemi nedeniyle Devlet Demiryollarında trenler çalışmazken, sağlık kurumlarında ve SSK çalışanları da eyleme destek verdi. Adana Tren İstasyonu'nda iş bırakan memurlar davul zurna eşliğinde oynadı.

KESK, Türk Kamu-Sen ve Memur-Sen'e bağlı Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), Türk Ulaşım-Sen ve Ulaşım Memur-Sen Şube Başkanları adına BTS Adana Şube Başkanı Tonguç Özkan burada bir açıklama yaptı.

Özkan, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın talepleri doğrultusunda hükümetin sosyal güvenlik ve sağlık alanında hazırladığı reform paketi ile yıkım politikası izlediğini kaydetti.

Sosyal güvenlik alanında güvencesizlik, sağlık alanında da sağlıksızlık gösterildiğini belirten Özkan, paket ile çalışanların uğrayacağı hak kayıplarını şu şekilde açıkladı: "Emeklilik yaş sınırı kademeli olarak kadın ve erkeklerde 65'e prim ödeme gün sayısı da 9 bin güne yükseliyor. Makinistler dahil fiili hizmet zammı çalışanlardan kaldırılıyor. Emeklilikte üç olan maaş bağlama kat sayı ikiye çekiliyor. İş kazası ve meslek hastalığı sonucu yüzde 25 ve daha yüksek oranda sakat kalan çalışanlara bağlanan sürekli iş görmezlik gelirinin alt sınırı kaldırılmakta. Bu durumda geçici ve mevsimlik işçiler daha az maaş alacak. Çalışan ve ölüm geliri aylığı alan çocuk ve dul yetim, eş aylığı yüzde 75'den yüzde 50'ye çekiliyor. Emekli aylığının yükseltilmesinde sadece enflasyon oranı dikkate alınacağından emekli, dul ve yetime refahtan pay verilmeyecek. Asgari ücretin üçte biri oranında verilen süt emzirme yardımı bir defaya mahsus veriliyor. Yetim kız çocuğuna verilen çeyiz yardımı yetim aylığının 24 katından 12 katına çekiliyor. Çalışanlar, emekli ve dul yetimler özel hastanelerden faydalanmak için yüzde 20 katkı payı ödeyecekler. Muayene bedeli için 1 YTL olan katkı payı, protez ve benzeri hizmetler için yüzde 20. Genel sağlık sigortası kapsamında geliri 200 YTL'nin üzerinde olan herkes sağlık primi ödeyecek. Bu durum kabul edilemez. Hükümet bu tasarıyı geri çekmediği takdirde eylemlerimiz artarak devam edecek."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious