Eylemlerin yıl dönümünde tahliye

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

İstanbul'da 15 - 20 Kasım 2003 tarihlerinde düzenlenen bombalı intihar saldırıları ile ilgili açılan davanın duruşmasına devam edildi. 23'ü tutuklu 73 sanığın yargılandığı davada 14 sanık tahliye edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Birleşen dava dosyasının sanıklarından Luai Sakka ve Hammed Obeysi hakkında verilen esas hakkındaki mütaalada savcı, Sakka'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Davayı 15-16 Şubat tarihlerine erteleyen Mahkeme heyeti, 9 sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Fotoğraf teşhisi için ayağa kalkması istenen Sakka, ifadesini verirken ayağa kalkmadığı için, ifadesi alınamadan salondan çıkarıldı. Sakka, mahkemede Türk polisinin başarısızlığını örtbas etmek için kendisinin suçlandığın iddia etti.
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu 23 sanıktan 21'i getirildi. Sanıklardan 20'si ön kapıdan içeri alınırken, bombalama eylemlerine fiilen iştirak ettiği iddia edilen Luai Sakka ise güvenlik gerekçesiyle arka kapıdan alındı. İstanbul'da 15 ile 20 Kasım 2003 tarihlerindeki bombalı saldırıların yıldönümünde söz alan ve tüm suçlamaları kabul eden sanık Harun İlhan ise, mahkemeden söz alarak, yapılan eylemi övdü. İlhan, eylemi gerçekleştiren kişilerin şehit olduğunu, eylemler sırasında ölen masum vatandaşların ise Allah tarafından şefaatle ödüllendirilmesini temenni ettiğini söyledi. İlhan, Taliban'ın son zamanlarında yaptığı eylemlerini övdü.

-SAVCI, SAKKA'NIN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMASINI İSTEDİ-

Duruşmaya ara verilirken Cumhuriyet Savcısı Süleyman Ersöz, Sakka ve Obysi hakkında ek mütalaa verdi. Savcı mütalaasında diğer sanıklarla ilgili daha önce verdiği mütalaayı aynen tekrar etti. Sakka'nın 15 ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde meydana gelen patlamaların yapılması fikrini Usame Bin Ladin ile paylaştığını dile getiren Savcı Ersöz, Sakka'nın eylemlerin yapılması için gerekli parayı örgütün üst düzey yöneticileriyle görüşüp tedarik ettiğini ve Habib Akdaş'a Türkiye'de verdiği hususunun diğer sanıklar Harun İlhan ve Adnan Ersöz'ün beyanlarından anlaşıldığını kaydetti. Sakka'nın örgütsel amaçlı olarak Türkiye'ye devamlı geldiğini ve birden fazla sahte pasaportla yakalandığını belirten Savcı Ersöz, "Irak'taki faaliyetleri dosyada bulunan Habib Akdaş isimli firari sanığın hazırladığı eylemin üstlenilmesi, CD'sinin hazırlanmasında bulunması ve Türk şoförlerin Irak'ta öldürülmesi aşamasındaki rolü gözönüne alındığında 15-20 Kasım 2003 tarihlerinde meydana gelen patlamalara fiilen iştirak ettiği, ayrıca o dönemde yakalanan bir kısım sanıkların gerçekleştiremediği Antalya'da İsrailli turistleri taşıyan yolcu gemilerine yapmayı planladığı bombalı eylemler de gözönüne alındığında Sakka, El Kaide terör örgütünün özel vazifeye haiz üst düzey yöneticisidir" diye ifade etti. Sakka'nın, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep eden Savcı Ersöz, sanığın ayrıca "tehlikeli maddeleri izinsiz bir şekilde bulundurmak", "resmi evrakta sahtecilik" ve "genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması" suçlarından da 9 ile 26,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını istedi.

Savcı Ersöz, sanıklardan Hamed Obysi hakkında ise "suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüte üye olmak", "tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak", "resmi evrakta sahtecilik" ve "genel güvenliğin taksirle tehlikeye sokulması" suçlarından 15-35,5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

-DURUŞMADA AYAĞA KALKMAYAN SAKKA,
SALONDAN ÇIKARTILDI-

Verilen 1 saat aranın ardından mahkemeden söz alan Sakka'nın avukatı Osman Karahan ise, Habip Aktaş'a 150 bin doları veren kişinin Sakka olmadığını ispat etmek amacıyla Adnan Ersöz'e emniyette Sakka olarak gösterilen Alaa Fattahi isimli kişinin kimlik ve pasaportunu mahkemeye sundu. Bu gelişmenin ardından mahkeme Sakka'dan ayağa kalkıp ifadesini vermesini istedi. Ancak Sakka ayağa kalkmayacağını belirterek, oturur bir şekilde ifadesinin alınmasını istedi. Sakka, duruşmada ise "Türk polisi başarısızlığını örtbas etmek için beni suçladı ve kamuoyuna tanıttı. Beni CIA sorguluyor. CIA Sabih Gökçen'e uçak indiriyor. Senden tık yok. Ben mahkemeye turuncu kıyafetle geliyorum siz elbisemi bahane ederek beni mahkemeden atıyorsunuz" diye konuştu. Mahkeme, Sakka'nın bu tavrından sonra duruşmadan çıkarılmasına karar verdi. Sakka getirilişinde olduğu gibi adliyeden çıkarılırken de yine arka kapıdan gönderildi.

-MAHKEME, 14 SANIĞIN TAHLİYESİNE KARAR VERDİ-

Duruşma sonrasında avukatların tahliye talebini değerlendiren mahkeme heyeti, Adnan Ersöz, Seyit Ertul, Osman Eken, Yusuf Polat, Baki Yiğit, Fevzi Yitiz, , Harun İlhan, Luai Sakka ve Hamed Obysı dışında diğer tutuklu sanıkların tahliyesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

Duruşma çıkışında tahliye kararına sevinen sanık yakınları, kararı kutlayarak tekbir getirdi. Duruşma çıkışı açıklama yapan sanık avukatlarından Osman Karahan ise, duruşmaya girerken tüm sanıkların tahliye edilmesini umduğunu, ancak verilen bu kararın da sevindirici olduğunu ve diğer sanıklarında bir an önce tahliye edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious