Eylül'de Nemrut şenlenecek!

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Adıyaman Valisi Işık, Nemrut Festivali'nin , Adıyaman için önemli olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Işık, festival için çalışmaların başlatıldığını belirterek, Nemrut Kommagene Festivalinin görkemli bir şekilde geçeceğini ifade etti.

Vali Halil Işık, festivalin bu yıl daha farklı geçeceğinin altını çizerek, etkinliklerin Adıyaman merkez, Kahta ve Nemrut dağında yoğunlaşacağını belirtti.

Festivalin doğu batı medeniyetleri kavşağı Adıyaman sempozyumu ile birlikte gerçekleşeceğini belirten Işık, "Nemrut Festivali Adıyaman için büyük önem taşıyor. Çünkü Adıyaman dünya çapında turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen, yine bunun yanında dünyada güneşin en güzel doğup battığı yer olan doğu-batı medeniyetlerinin kesiştiği yer olan ve aynı zamanda dünya turizm oskarı olan Altın Elma ödülüne sahip olan Nemrut Dağı Adıyaman sınırları içerisinde yer alıyor. Nemrut Dağı dünyadaki 830 kültürel miras arasında yer alıyor." dedi.

Adıyaman'da 21 medeniyetten kalıntıların olduğunu söyleyen Vali Işık, "Pek çok tarihi mirasa sahip olan ilimiz, hem tarihi hem de kültürel miras açısından önemli bir yere sahiptir. Amacımız, bu kültürel mirasları iyi koruyup, ilimizi iyi tanıtmak. Bu açıdan çalışmalara devam ediyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious