Eylül'den itibaren tırmanış başlar

Eylül'den itibaren tırmanış başlar.8313
  • Giriş : 07.06.2009 / 10:41:00

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye'nin eylül ayından itibaren kriz ortamından çıkmaya başlayacağını söyledi ve ekledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'da yayın yapan Çevre Haber Gazetesi'nin düzenlediği ''Çevreye saygı gecesi''ne katılan Konukoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ABD'de başlayan ve daha sonra tüm dünyaya yayılan küresel krizden önemli ölçüde etkilendiğini bildirdi.

Daha önce yaptığı açıklamalarda ''Türkiye'de artan işsizliğin önlenebilmesi için yeni teşviklerin uygulanması gerektiğini'' söylediğini hatırlatan Konukoğlu, bu bağlamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yeni teşvik ve istihdam paketinin çok yerinde bir adım olduğunu kaydetti.

Alınan kararla ''Yeni bir Türkiye'nin kurulduğunu'' bildiren Konukoğlu, şöyle konuştu:

''Hükümetimizin attığı bu adım, Türkiye'nin dünya ekonomi birinci liginde yer alması için attığı en büyük adımlardan bir tanesi. Türk halkı böyle bir adımı uzun zamandır bekliyordu. Bizler de daha önceleri yaptığımız açıklamalarda teşviklerin ülke genelinde aynı düzeyde olmasını eleştiriyor, teşviklerin sektörel ve kademeli uygulanması gerektiğini söylüyorduk. Türkiye'de bugüne kadar açıklanan ve ihtiyaca yanıt verme anlamında en önemli teşvik kararı açıklandı. Bence alınan bu kararla yeni bir Türkiye kuruluyor. Alınan kararların uygulanmasında sorunla karşılaşılmadığı takdirde, bu kararların Türkiye'nin önünü açacağını düşünüyorum.''

-''EYLÜLDE TIRMANIŞA GEÇERİZ''-

Türkiye'nin nüfusu gibi ekonomisinin de genç ve dinamik olduğunu belirten Konukoğlu, bu avantajlarıyla içinde bulunduğu durumdan diğer ülkelere göre çok daha çabuk çıkmayı başaracağını söyledi.

Krizin taban yaptığını belirten Konukoğlu, ''Kriz artık tabanı bulmuştu. Ama bundan sonra yavaş yavaş bir çıkış bekliyorum. Türkiye eylül ayından itibaren tırmanışa geçer'' dedi.

Krizin en önemli ilacının yeni yatırımlar olduğuna dikkati çeken Konukoğlu, Sanko Holding olarak yatırımlarının ise sürdüğünü bildirdi.

Konukoğlu, enerji yatırımlarına yıl içerisinde toplam 250-300 milyon dolar yatırım yapmayı öngördüklerini ifade ederek, Adana'nın Yumurtalık ilçesinde de bir petro-kimya yatırımı düşüncelerinin bulunduğunu kaydetti.

Konukoğlu, Sanko Holding olarak bundan sonra da enerji yatırımlarına ağırlık vereceklerini, önümüzdeki 5 yıl içerisinde ise enerji alanında asgari 2 milyar dolar yatırımı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*