Eyüp Belediye Başkanı isyan etti!

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Eyüp'teki Pierre Loti tepesinin, Eyüp Sultan Tepesi olarak değiştirilmeye çalışıldığı yönündeki haberlere tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapılan işin bir isim değişikliği olmadığını, bölgede bulunan teleferik durağına isim verme olduğunu kaydeden Genç, tartışmaları anlamsız bulduğunu söyledi.
Tarihin hiçbir döneminde adı geçen bölgenin Pierre Loti Tepesi olarak isimlendirilmediğini kaydeden Genç, yaptıkları çalışmaların bölgedeki turizm faaliyetlerini desteklediklerini söyledi.

Ahmet Genç, Eyüp'teki Pierre Loti Kahvesi'nin bitişiğinde bulunan teleferik istasyonunda gazetecilerin konuyla ilgili sorularını cevapladı. Konuşmasına 13 yıldır siyasetçi olduğunu ve bu kadar basın mensubunu birarada hiç görmediğini söyleyerek başlayan Genç, Pierre Loti isminin bu kadar ilgi çekeceğini tahmin etmediğini açıkladı. 1850 yılında doğan ve Eyüp bölgesinde yaşadığı bilinen Pierre Loti'nin bölgede Türk dostu oluşuyla da bilindiğini anlattı. Kendilerinin Pierre Loti ismine karşı olarak gösterilmeye çalışılmasını tepkiyle karşıladığını dile getiren Genç, hiç kimsenin 100 yıllık bir geçmişin adını değiştirmeye hakkı yoktur. İsim değişikliği ahmakça bir şey olur, biz Pierre Loti kahvesinde ve yanındaki alandaki tesislerde 35-40 bin Fransız turisti ağırlayalım diye tesisler yaptık. Turistler Pierre Loti kahvesine gelebilmek için mezarlığın içinden yürümek zorunda kalıyorlardı. Bunun önüne geçmek için bölgeye teleferik yaptık" şeklinde konuştu.

Tartışılan konunun bu noktadan kaynaklandığını anlatan Ahmet Genç, yeni kurulan teleferiğin iki istasyonuna isim verdiklerini anlatarak, Eyüp Camii yanında olan istasyona, caminin yanında olduğu için caminin ismini verdiklerini, yukarıda mezarlık içinde kurulan istasyonaysa Eyüp Sultan Tepesi adını verdiklerini söyledi.

Olayın bir yerin ismini değiştirme olmadığını ve Pierre Loti isminin Eyüp Sultan Tepesi olarak değiştirilmesinin de söz konusu olmadğını anlatan Genç, bölgenin tarihiyle ilgili de açıklamalar yaptı. Tarihin hiçbir döneminde bölgenin isminin Pierre Loti olarak yer almadığını belirten Genç, "Pierre Loti Tepesi diye bir yer yoktur, bunu düzeltelim. Eyüp Sultan Tepesi diye bir yer de yoktur. Burası illa ki Pierre Loti olmasın diye bir çalışma yapmayız" ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious