Eyvah, deprem oluyor!

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

Denizli'nin deprem senaryosu felaket filmi gibi; 6.4'lük bir depremde binaların yüzde 25'i hasar görecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Senaryoya göre, Denizli'de olabilecek 6.4 büyüklüğündeki bir depremde binaların 5 bini çok ağır olmak üzere yüzde 25'i hasar görecek, binden fazlası yıkılacak. Ortalama 750 kişi ölecek, binlerce kişi yaralanacak, onbinlerce kişi sokakta kalacak. Maddi zarar ise 1 milyar doları aşacak.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) ile belediye, 6.4'lük deprem senaryosu üzerinde bir çalışma yaptı. Senaryoyu PAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan Kaplan, Yrd. Doç. Dr. Erdal Akyol, araştırma görevlileri Salih Yılmaz ve Gülmustafa Şen, Belediye İmar İşleri Müdürü Niyazi Dayanır hazırladı.

Doğal Âfetler ve Yol Güvenliği Eğitim Derneği başkanlığını da yürüten Prof. Dr. Kaplan, zararların azaltılması için muhtemel bir depremde yaşanacak yıkım ve hasarın tahmin edilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Denizli'nin en önemli, ticaret, sanayi ve turizm şehirlerinden birisi olduğunu belirten Kaplan, "Denizli'de daha önce birçok deprem meydana gelmiş, binalar yıkılmış, hasar görmüş ve insanlar zarara uğramıştır. Bu zararların azaltılması, ancak zararın ne şekilde ve nerelerde yoğunlaşacağının ortaya konulmasıyla mümkündür." dedi.

Çalışmanın, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) tespit ettiği bina bilgileri esas alınarak yapıldığını anlatan Kaplan, "Ham verilerden oluşan bilgiler geliştirilerek deprem senaryosu oluşturulmuştur. Bunu yaparken Denizli'nin depremselliği ve jeoteknik durumuyla ilgili mevcut çalışmalardan da faydalanılmıştır." diye konuştu.

Denizli'nin diğer illere göre biraz daha şanslı olduğu söyleyen Hasan Kaplan, 1976'daki depremin de etkisiyle yapılaşma kalitesinin ülke ortalamasının üzerinde olduğunu belirtti.

Belediye, Bayındırlık ve İskan İl Müdürlüğü, Halk Eğitim Merkezi ve İnşaat Mühendisleri Odası işbirliğiyle 6 yıldan beri inşaat ustaları eğitilerek sertifika verildiğini hatırlatan Kaplan, sertifikasız ustaların çalışmasının yasaklandığını ancak buna uyulup uyulmadığının denetlenemediğini kaydetti.

Denizli'de orta büyüklükte bir deprem olması halinde binaların yüzde 25'ten fazlasının hasar göreceğinin ortaya çıktığını anlatan Prof. Dr. Hasan Kaplan, "Belediye sınırları içinde beklenen senaryo depremi sonrası 42 bin binadan 5 bin 50'sinin çok ağır hasar göreceği, bunlardan bin 100 tanesinin tamamen göçeceği tahmin edilmiştir. Depremin gerçekleşmesi durumunda yaklaşık 4 bin 400 kişinin hastanelerde kısa veya uzun süreli yatılı tedavi edilmesi gerekecektir. Ekonomik kayıpların ise 1 milyar 76 milyon dolar civarında olması beklenmektedir." dedi.

Senaryoya göre, betonarme yapılarda meydana gelecek çok ağır ve ağır hasar oranı toplam yüzde 20 iken yığma yapılarda yüzde 42'ye yükseleceğini vurgulayan Kaplan, şunları kaydetti: "Betonarme binalarda hasarsız ve hafif hasarlı oranı yüzde 49 iken yığma binalarda yüzde 36'ya düşmektedir. Belediye sınırları içindeki konutlardan yaklaşık 74 bin 300 betonarme, 15 bin 800'ü yığmadır. Senaryo depremi sonrasında bunlardan yaklaşık 17 bin 300'ünün kullanılamaz hale geleceği, 38 bininin ise güçlendirildikten sonra kullanımının mümkün olacağı hesaplanmaktadır. Bu veriler ışığında 75 bin kişinin barınma sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağı söylenebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious