Eyvah kuşların göçü başladı!

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Geçen yıl Türkiye'de ölümlere neden olan kuş gribi tehlikesi kuşların dünya çapındaki göçleriyle birlikte yeniden gündeme geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TÜRKİYE ROTASI

• Bir kol Doğu Karadeniz ve Hazar Denizi'nden girerek Doğu Anadolu'nun sulak alanlarında konaklayacak, oradan Güneydoğu'ya inerek ve Orta Doğu'ya geçecek.

• Diğer bir kol da batıdan gelerek Güney Trakya'yı takip ederek Anadolu'ya geçecek, Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca güneye, oradan da Afrika ve Hindistan'a gidecek.

20 GÜN ÖNCE BAŞLADI

Doğa Gözcüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Asaf Ertan, geçen yıl kuş gribine yönelik alınan önlemlerin bu yıl daha akıllıca uygulanması gerektiğini söyledi.

Ertan, sonbahar göçünün 20 gün önce başladığını belirterek kuşların Doğu Karadeniz'den ve Hazar Denizi'nden girerek Doğu Anadolu'nun sulak alanlarında konaklayacaklarını, Güneydoğu'ya ineceklerini, Orta Doğu'ya geçerek Hindistan ve Afrika'ya gideceklerini bildirdi.

Batıdan gelen kuşların da Güney Trakya'yı takip ederek Anadolu'ya geçeceklerini, Ege ve Akdeniz sahilleri boyunca güneye, oradan da Afrika ve Hindistan'a gideceklerini ifade eden Ertan, Kuzey Trakya'dan gelerek İstanbul Boğazı'nı geçen kuşların da Güneydoğu'ya iniş yaptıktan sonra yolculuklarını sürdüreceğini kaydetti.


KUŞ GÖÇÜ VE KUŞ GRİBİ HASTALIĞI

Sonbahar göçünün kuş gribi hastalığı açısından önem taşıdığına işaret eden Ertan, ''artık bu, uzun yıllar kolay kolay kurtulabileceğimiz bir hastalık değil. Bu hastalık mikrobu doğada var oldukça hastalık da kaçınılmaz olacaktır. Kuş gribi 10 yıldır var olan bir hastalık'' dedi.

Kuş gribine yönelik geçen yıl ülke genelinde çeşitli önlemlerin alındığını dile getiren Ertan, şöyle devam etti:

''Geçen yıl kuş gribine yönelik alınan önlemlerin bu yıl daha akıllıca uygulanması gerekmektedir. Göç eden yaban kuşları, sulak alanların yakınlarını konaklama bölgesi olarak seçerler. Dolayısıyla sulak alanların yakınlarında bulunan kümes hayvanı çiftliklerine yönelik ciddi önlemler alınmalıdır. Açık kümes hayvanı çiftlikleri kapatılmalıdır.''

Bütün göç kuşlarının bu hastalığı taşıma riski bulunduğunu anlatan Ertan, ''kuş göçüyle gelebilecek hastalığın zararlarının en aza indirilmesi için bir kampanya dahilinde bütün kümes hayvanları aşılatılmalıdır'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious