Eyvah! Yine kuş gribi!

  • Giriş : 07.02.2006 / 00:00:00

Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde bir çiftlikte kuş gribi vakasına rastlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuş gribinin yaşandığı alanın 3 kilometrelik kısmı karantina bölgesi ilan edilirken, ilçe gözlem altına alındı. İlçede gribe karşı alınacak önlemler için komisyon oluşturuldu.

Kaymakam Adem Yazıcı ve Belediye Başkanı Yahya Ucaçelik başkanlığında kurulan komisyon yaklaşık 3 saat görüştü. Bundan 9 gün önce bir tavuğunun öldüğünü ve bunun üzerine ilçe tarım müdürlüğüne gönderdiğini açıklayan çiftlik sahibi Ahmet Okatan, tarım müdürlüğünden kuş gribi sonucu geldiğinde şaşırdığını, yaklaşık 60 tavuğunun bulunduğunu, bunlardan sadece bir tanesinin öldüğünü söyledi. İnsan sağlığı için bütün tavuklarını vermeye hazır olduğunu ifade eden Okatan, "Benim için insan sağlığı önde gelir." dedi.

Bundan yaklaşık 9 gün önce Okatan'ın ölen bir tavuğu kendilerine getirdiğini hatırlatan İlçe Tarım Müdürü Cenk Doğan, numuneyi Ankara Etlik Veterinerlik Araştırma Enstitüsüne gönderdiklerini, sonucun pozitif çıktığını belirtti. Komisyonun aldığı kararları uygulamaya başladıklarını belirten Müdür Doğan, "İlk etapta 3 kilometrelik alanı karantina bölgesi ilan ettik. Ardından 15 kişilik bir ekip kurarak, itlaf çalışmalarına başladık. Cinali Köyü ve Altıntaş mahallesinde bulunan tavukları itlaf edeceğiz. Şu anda korkulacak bir şey yok." şeklinde konuştu.

İtlaf ekibi bir taraftan kanatlı hayvanları toplarken diğer taraftan karantina bölgesini dezenfekte etmeye başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious