Ezana karşı kampanya Müslümanları üzdü

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Bulgaristan'da ırkçı Ataka Partisi'nin ezana karşı kampanya başlatması Müslümanları üzdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan'da Türklük karşıtı ve ırkçı uygulamalarıyla bilinen Ataka Partisi'nin başkent Sofya'nın tek cami olan Banyabaşı cami yanında ezanın sesli okunmaması için imza kampanyası başlatması ve ezan okunurken müzikle gürültü çıkarması Müslümanları hem üzdü hem de tepkisini çekti.
Cami yakınında açtıkları standta imza kampanyası başlatan Ataka Partisi bununla da yetinmeyerek ezan okunurken, parti minibüsünün hoparlörlerinden yüksek sesle marş ve pop müzüği çalışıyor. Ataka Partisi'nden yapılan açıklamada, ezan sesinin camilerin çevresinde yaşayan vatandaşları rahatsız ettiği ileri sürülerek, camiden ses sistemiyle ezan okunmasının yasaklanması istendi. Ataka üyesi, İslam'a karşı olmadıklarını belirterek, "Biz güç gösterisine karşıyız. Yüksek sesle ezan okunmasını da bir güç gösterisi olarak kabul ediyoruz'' yorumunda bulundu. Ataka yetkilileri ezan okuma izninin Sofya Belediye Başkanı Stefan Sofiyanski döneminde verildiğini hatırlatarak, toplumun isteklerini dikkate almadığı gerekçesiyle Sofiyanski'yi suçladı. Parti üyeleri bu kampanyayı 15 Haziran'a kadar sürdürmeyi planlıyor.

Irkçı tavırlarıyla bilinen Ataka'nın bu girişimi bölgede yaşayan Müslümanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Müslümanlar Ataka'nın bütün amaçlarının farklı dinler arasında gerginlik yaratıp bundan siyasi çıkar elde etmek' olduğunu düşünüyor. Başmüftülük Yüksek Şura Başkanı Basri Pehlivan, ülkede 15 yıldan beri okunan ezandan nasıl rahatsızlık duyulacağını anlayamadığını söyledi. Pehlivan, Sofya'da ezan okunmasına karşı olan azınlık bir grubun memnuniyetsizliklerini büyütüp ülke çapına yaymasını çok üzüntü verici bir durum olarak değerlendirdi. Yüksek Şura Başkanı Pehlivan, bu olayın daha fazla büyütülmeden kapanmasını ümit ediyor. Göreve başladığı 15 yıl önce, Sofya'da hopalörlerle ezan okunmaya başlandığını aktaran Pehlivan, o dönemde bazı gazetelerin başkent olması sebebiyle sesli olarak ezan okunmasının doğru olmadığı yönünde haberler yaptığını, onun haricinde bir olumsuzluğun yaşanmadığını aktardı. O günden bu güne ilk kez böyle büyük bir olayla karşı karşıya kalındığının altını Basri Pehlivan, ezanın neden bu kadar büyütüldüğüne bir anlam veremiyor: "Buna benzer olaylar ülkenin bazı bölgelerinde zaman zaman yaşandı. Ancak bu olaylar abartılıp büyütülmeden çözüme kavuşturuldu. Bu tür olayları köy ve kasabalarda kasıtlı olarak yapanlar var ve biliniyor. Her yıl cami duvarlarına provokativ cümleler yazılıyor ve camilere hasar veriliyor. Ancak bu kişilerin ceza almamaları sonucu aynı davranışlar devam ediyor. Müslümanlara karşı bir olumsuz hava bazı kesimler tarafından devamlı gündeme getiriliyor."

Bazı müslümanlar, Ataka üyelerinin imza toplama kampanyasına tepki gösterdi. Müslümanlar ile parti üyeleri arasında sözlü sataşma yaşandığı belirtildi. İmza toplayan 'Atakacılar' bunun üzerine imza toplamaya bir kaç gün ara verdi. Ancak üyeler daha sonra özel korulamalar eşliğinde kampanyalarını sürdürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious