'Ezber sadece zaman kaybı'

  • Giriş : 11.09.2006 / 00:00:00

Yabancı dil öğreniminde cümle kalıplarını formülleştiren tekniklerin hiçbir etkisi yok

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İlköğretim ve liselerde yabancı dil öğretiminin cümle kalıplarının formülleştiren tekniklerle yapıldığı belirtilirken, bu tekniklerin dil öğrenmeye hiçbir katkısının olmadığı bildirildi.

Ankara Üniversitesi TÖMER Kayseri Şube Müdürü Bilge Gökduman, okul sıralarındaki yabancı dil eğitiminde formüllerin ezberletilerek işe başlandığını ve bu durumunda dilin kendisini değil onunla ilgili bilgilerin öğretildiğini hayata geçirilme konusunda da çok büyük zorluklar yaşandığını vurguladı.

Her dilin kendine özgü dilbilgisi kuralları olduğunu bildiren Gökduman, "Ancak bu kuralları biliyor olmak o dili bilmek anlamına gelmez. Ve o kuralları, formülleri ezberleyerek değil, ancak kullanarak öğrenebiliriz. Dilde amaç iletişim kurmaktır. Ancak formüller iletişim sağlamaz. Bu yüzden dört temel beceri üzerinde yoğunlaşmak ve dilbilgisi kurallarını bu becerilerin geliştirilmesi için bir araç olarak kullanılması gerekmektedir. Dildeki dört temel beceri ise; okuma-anlama, dinleme-anlama, konuşma ve yazmadır." dedi.

Özellikle Türkiye'de yabancı dil eğitimi alan kişilerin yeterli bilgiye sahip olmalarına rağmen o dili konuşamamaktan şikayetçi olduklarına dikkat çeken Gökduman, konuşma beceriler arasında kazanılması en zor tekniklerden birisi olduğunu, ancak bununla birlikte kesinlikle olanaksız olmadığını vurguladı. Öğrendiği yabancı dilde sözlü iletişim kurmak isteyen birisinin, ilgi odağını dilbilgisi kurallarından iletişime çevirmesi gerektiğini anlatan Gökduman, "Dört temek beceri arasında çok sıkı bir ilişki vardır. Konuşma becerisinin gelişebilmesi için kişinin bol bol okuması ve dinlemesi gerekmektedir. Yabancı dil öğrenimine başlayan bir kişi için bu süreç bir nevi yaşam biçimi haline gelmelidir. Birey bulduğu en küçük fırsatta öğrendiği dille alakalı bir aktivitede bulunmalıdır. Bu bazen kısa bir hikayenin okunması, bazen bir şarkı dinlenmesi, bazen de öğrenilen dilde günlük tutulması olabilir. Birey öğrendiği dili yaşamının bir parçası haline getirebilirse işin en zor kısmını halletmiş olur. Sayfalar dolusu formülleri ezberlemeye çalışmak ise yalnızca zaman kaybıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious