F-16'lar, sınır boyunda sızmalara karşı keşif uçuşu yapıyor

F-16'lar, sınır boyunda sızmalara karşı keşif uçuşu yapıyor.9010
  • Giriş : 17.12.2007 / 23:45:00
  • Güncelleme : 17.12.2007 / 23:54:45

Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üssü'nde hareketlilik yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üsten kalkan F- 16 savaş uçakları sınır boyuna gitti. Sınır boyunda keşif uçuşu yapan uçaklar Diyarbakır semalarında da uzun süre uçtu. Operasyonun ardından teröristlerin sınırdan Türkiye'ye sızmalarını önlemek için tüm geçiş güzergahları tutuldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarına yönelik önceki gece düzenlediği hava operasyonunda, Kandil Dağı'ndaki ana üssü ile Zap, Avaşin, Hakurk kampları ile ana karargahları vuruldu. PKK'nın Kuzey Irak'taki kamplarını vuran uçakların kalktığı Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı'na bağlı 8'inci Ana Jet Üssü dün gece boyunca sessizdi. Üsten bu sabahtan itibaren aralıklarla havalanan 12 F-16 savaş uçağı Hakk^ari ve Şırnak'ın sınır kesimlerinde keşif uçuşu yaptı, Diyarbakır'daki üslerine indikten kısa süre sonra yeniden kalkan jetler, Diyarbakır'daki askeri havaalanına iner gibi yapıp pas geçtikten sonra tekrar havalanması ve kentin üzerindeki Türk bayraklarıyla birleşmesi de ilginç görüntü oluşturdu. Üsteki hareketlilik gün boyu devam etti. Bu arada komutanlığın başvurusu üzerine üs çevresinde çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Devriyeler üs çevresinde gezerken gazetecilerin görüntü almasını engellemeye çalıştı.

SINIRDA ÖNLEMLER ARTIRILDI

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'taki böloücü kamplarına yönelik düzenlediği operasyon ardından Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nden Şırnak'a kadar olan sınır kesiminde teröristlerin sızmasını önlemek için tüm geçiş noktaları tutuldu. Sınır kesiminde stratejik noktalara özel eğitimli komandolar yerleştirilirken, Gabar, Cudi ve Kato Dağları'nda ise, teröristlere yönelik operasyonlar devam ediyor. Şırnak'taki 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'na bağlı İkizce Tuburu'ndan askeri malzemeler sivil kamyonlara yüklenerek Mardin'e gönderildi. Yaklaşık 30 araçtan oluşan konvoya zırhlı araçlar eşlik ederken, geçiş gezergalarında ise sıkı önlemler alındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious