F-16'lar Kato Dağı'ndaki PKK'lılara bomba yağdırdı

F-16'lar Kato Dağı'ndaki PKK'lılara bomba yağdırdı.12075
  • Giriş : 22.05.2008 / 16:02:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 17:40:59

Diyarbakır'dan bomba yüklü kalkan F-16 savaş uçakları Kato Dağındaki terör yuvalarını bombaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Sıcak çatışmaların yaşandığı bölgede Kuzey Irak'tan Türkiye'ye giriş yapmak isteyen bir grup teröristin çember altına alındığı öğrenildi. 3 bin asker ve çok sayıda köy korucusununda katıldığı operasyonlarda Şırnak 23'üncü Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan havalanan 2 Sikorsky ve kobra tipi helikopterle sarp kayalıklara Jandarma Özel Harekat timleri indirildi.

Şırnak'ın Kato Dağı'nda PKK'lı teröristler ile girilen çatışmada 2 askerin şehit olması 1 askerin yaralanmasının ardından bölgede operasyonlar hızlanırken, Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı 8. Ana Jet Üssü'nde gece başlayan olağanüstü hareketlilik gün boyunca sürdü.

Askeri Havaalanı'ndan uzun menzilli füzeler ile peş peşe kalkan 9 adet F-16 savaş uçakları operasyonların yoğunlaştığı Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağı'na doğru yöneldi. Uçaklar verilen koordinatlar doğrultusunda teröristlerin kaçtığı sığınakları bombaladı. Savaşan şahinler görevlerini başarıyla tamamladıktan sonra üslerine geri döndükten sonra tatbikat yaptı.

PKK terör örgütüne yönelik son yılların en büyük operasyonu düzenleyen Türk Silahlı Kuvvetleri, Doğu ve Güneydoğu'nun genelinde operasyonlarını aralıksız sürdürürken, hava destekli operasyonlar 2 günden buyana Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesindeki Kato Dağında yoğunlaştı. Bir grup teröristin eylem yapmak için Kuzey Irak'tan Türkiye'ye sızacağının öğrenilmesinin arıdında, Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı'ndan havalanan çok sayıda Skorsky ve kobra tipi helikopterler Kato Dağı'nın önemli stratejik bazı noktalarına jandarma özel harekat timlerini indirdi.

Kato dağı eteklerinde yer alan Kumtik, Gelireş ve Govik alanları ise havan topları ve Kobra helikopterleri tarafından uzun süre vuruldu. Sarp kayalıklarda süren harekatta 2 bin asker ve çok sayıda geçici köy korucusu katılıyor. Bölgede sıcak operasyonların sürdüğü bildirildi.

Doğu ve Güneydoğu'da hava destekli süren operasyonlara ilişkin Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, 2 güvenlik görevlisinin şehit olduğu 1 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca Siirt'in Eruh İlçesinde terör örgütü mensuplarınca kullanılan bir sığınakta çok sayıda kaleşnikof silah ve el bombası ele geçirildiği bildirildi.

Yazılı yapılan açıklamada şöyle denildi:

Şırnak ili Beytüşşebap ilçesi dağlık arazi kesiminde, güvenlik güçlerince yapılan arama ve tarama faaliyeti esnasında, bir grup terör örgütü mensubu ile karşılaşılmıştır. Teröristler tarafından açılan ilk ateş sonucu 2 güvenlik görevlisi şehit olmuş, 1 güvenlik görevlisi yaralanmıştır. Bölgede operasyonlara devam edilmektedir. Siirt ili Eruh ilçesi dağlık arazi kesiminde yapılan arama ve tarama faaliyetinde, terör örgütü mensupları tarafından kullanılan bir sığınak içerisinde, 5 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 5 adet el bombası, 63 adet makineli tüfek mermisi, 1 adet roketatar mühimmatı ile muhtelif gıda maddesi ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir." 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious