F-16'lar sınırötesine ABD sayesinde geçmiş

F-16'lar sınırötesine ABD sayesinde geçmiş.9205
  • Giriş : 19.12.2007 / 21:17:00

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, ABD'nin, Türkiye ile paylaştığı istihbaratın, hafta sonunda Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya karşı düzenlenen operasyonu mümkün kıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Washington'da, yabancı gazeteciler için brifing veren Şensoy, "Ona şüphe yok ki bu operasyon, elbette, ABD'nin paylaştığı istihbarat sayesinde mümkün oldu" dedi.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Washington'ın Türkiye'ye, Irak'ın kuzeyindeki PKK teröristlerini bulmaya yardım edecek istihbarat sağladığını söylemişti.

Şensoy, operasyonda 50 Türk savaş uçağının, terör örgütü PKK hedeflerine iki ayrı dalga harekat düzenlediğini kaydetti.

Saldırıların, terör örgütünün bölgedeki altyapısına ciddi zarar verdiğini belirten Şensoy, "PKK teröristleri için bu, Türk ordusunun, hangi hava koşulu altında, yılın hangi zamanında olursa olsun PKK'nın izini bulma kabiliyetinde olduğu yönünde kuvvetli bir mesaj olmalı" diye konuştu.

Büyükelçi Şensoy, terör örgütü PKK ile mücadelede Türkiye-Irak-ABD üçlü mekanizmasının şu ana kadar somut sonuçlar üretemediğini ifade ederken, Irak hükümetinin işbirliğinde yetersiz kaldığını kaydetti.

Şensoy, "Beklentilerimiz tam olarak karşılanmadı. Umarım bu düzenleme ilerde her iki tarafa da daha yararlı olacak ve bu da Irak tarafının kararlılığına bağlı olacak" diye konuştu.

Kandil Dağı bombalandı

Genelkurmay Başkanlığı, 16 Aralık'ta, Irak'ın kuzeyindeki Kandil Dağı'nın Irak tarafında kalan kesimlerinde tespit edilen PKK'ya ait hedeflerin, Türk Hava Kuvvetleri savaş uçaklarının uyguladığı geniş kapsamlı bir hava harekatı ile vurulduğunu bildirmişti.

Böylece TSK, PKK'ya karşı tarihinin en geniş kapsamlı hava operasyonuna imza attı.

Kuzey Irak harekatında birçok gelişmiş savunma teknolojisi ilk defa kullanıldı. Operasyon sırasında modernize edilmiş F-4 2020 ve F-16'lar bölgede birlikte görev yaptı.

Irak'tan operasyona kınama gelirken, ABD, PKK terörüyle mücadele için herşeyin yapılması gerektiği açıklamasında bulundu.

Terörle mücadele kapsamında, sınır ötesinde ilk nokta operasyon ise, 1 Aralık tarihinde yapılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı, ''Irak sınırları içinde 50-60 kişilik PKK'lı terörist gruba müdahale edildiğini'' duyurmuş ve ''İhtiyaç olursa bölgeye diğer unsurlarla müdahale edilecektir'' demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious