F-16'ların hava harekatı Kuzey Irak'ta panik yarattı

F-16'ların hava harekatı Kuzey Irak'ta panik yarattı.9205
  • Giriş : 20.12.2007 / 23:44:00

Türkiye'nin hava harekatı Kuzey Irak'ta büyük panik yarattı. Yüzlerce kişi bölgeden kaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği, Türkiye'nin geçen hafta sonu Kuzey Irak'taki PKK kamplarına düzenlediği hava operasyonu nedeniyle yaklaşık 2 bin kişinin evlerini terk ettiğini belirtti.

Kurum yetkilileri, sert kış koşulları nedeniyle bu kişilerin durumundan kaygı duyulduğunu bildirirken, Kürt yöneticilerin gıda ve giyecek yardımı yaptığı kaydedildi.

BBC, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne dayanarak, bölgeden kaçanların çoğunun Süleymaniye'ye bağlı Sangasar ilçesi ve Erbil'e bağlı Doli Şahidan kasabasından olduğunu bildirdi.

Cenevre'de açıklama yapan BM Komiserliği sözcüsü Astrid Van Genderen Stort, top ateşinin ve bölgeden kaçışın pazartesi günü de sürdüğünü söyledi.

Kaçanların çoğunun yakınlarına sığındığını kaydeden Van Genderen Stort, kış koşullarının bu kişilerin durumunu güçleştirdiğini söyledi.

Van Genderen Stort, Komiserliğin Süleymaniye ve Erbil'deki ihtiyaç sahiplerine battaniye, yatak, ocak, fener ve yardım malzemeleri sağladığını kaydetti.

Birleşmiş Milletler, Irak'ta şiddet nedeniyle iç göçe maruz kalan 2 milyonu aşkın kişinin yanı sıra komşu ülkelere kaçan mültecilere yardım sağlayan bir organizasyon.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious