F-35 projesi bilgileri çalındı mı?

F-35 projesi bilgileri çalındı mı?.7590
  • Giriş : 21.04.2009 / 20:51:00

Türkiye'nin de ortak olduğu en pahalı silah programı F-35 Projesi'nin bilgilerinin bilgisayar casusları tarafından çalındığı iddia edildi. Çin'den kaynaklandığı düşünülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türkiye'nin de ortak olduğu en pahalı silah programı F-35 Projesi'nin bilgilerinin bilgisayar casusları tarafından çalındığı iddia edildi. İddia en saygın gazetelerden The Wall Street Journal'da yer aldı. Yazıda "Konuya yakın kaynaklara göre sızmalardan en az biri Türkiye'de meydana geldi gibi görülüyor” ediliyor.

ABD'de yayımlanan, finans çevrelerinin yakından takip ettiği Wall Street Journal gazetesi, “Bilgisayar casusları”nın ABD'nin şimdiye kadar üstlendiği ve Türkiye'nin de ortak olduğu, en pahalı silah programı olan Müşterek F-35 Saldırı Uçağı Projesi'ne girdiğini bildirirken “Konuya yakın kaynaklara göre, sızmalardan en az biri Türkiye'de ve ABD'nin müttefiki olan diğer bir ülkede meydana geldi gibi görülüyor” diye yazdı.

Haberde, “Bilgisayar casusları, Savunma Bakanlığı'nın şimdiye kadar üstlendiği en pahalı silah projesi olan Pentagon'un 300 milyon dolarlık Müşterek Saldırı Uçağı Projesi'ne girdi” denildi.

ÇİN'DEN KAYNAKLANDIĞI ŞÜPHESİ

Yetkililerin, programa sızanların dizayn ve elektronik sistemlerine ilişkin verileri kopya ettiğini, böylece uçağa karşı savunmanın kolaylaştırılabileceğini söylediklerini kaydeden gazete, “Eski ABD yetkilileri, saldırıların Çin'den kaynaklandığı gibi göründüğünü söylediler. Ancak, bunların tam nereden kaynaklandığını belirlemek çok zor olabilir çünkü online'da kimlikleri gizlemek kolay” diye yazdı.

F-35 projesinin, Pentagon'un şimdiye kadar uyguladığı en pahalı ve teknik olarak en zorlu silah projesi olduğunu belirten gazete, projeye yakın altı görevdeki ve eski yetkilinin programa defalarca girildiğini doğruladığını, ABD Hava Kuvvetlerinin de bir soruşturma başlattığını kaydetti.

Gazete şunları yazdı:

“Yabancı müttefikler, uçağın geliştirilmesine katkıda bulunuyor bu da casusların online'da saldırılar için başka yollar açıyor. Konuya yakın kişilere göre, sızmalardan en az biri Türkiye'de ve ABD'nin müttefiki olan diğer bir ülkede meydana geldi gibi görünüyor.”

F-35 uçaklarının test uçuşlarının başladığını ve proje için her yıl Pentagon'un bütçesinde kaynak tahsis edildiğine işaret edildiği haberde “Konu ile ilgili bilgilendirilen kişilere göre, programa girenlerin, ileri teknoloji saldırı uçağının yapımına katkıda bulunan iki veya üç müteahhidin ağlarındaki kırılganlıklarından yararlanılarak girdiler” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*