!F İstanbul Bağımsız Film Festivali başladı!

!F İstanbul Bağımsız Film Festivali başladı!.13028
  • Giriş : 14.02.2008 / 08:38:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 15:09:27

Her yıl izleyicilerini şaşırtmayı ve heyecanlandırmayı amaçlayan !f, yine çok konuşulacak..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapı Kredi World ana sponsorluğunda düzenlenen !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14 - 24 Şubat tarihleri arasında İstanbul'u 7. kez ters yüz edecek! Her yıl izleyicilerini şaşırtmayı ve heyecanlandırmayı amaçlayan !f, yine çok konuşulacak bir programla şehri selamlıyor.

Yapı Kredi World'un ana sponsorluğunda gerçekleşen !f Istanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 14-24 Şubat 2008 tarihleri arasında Beyoğlu AFM Fitaş, AFM İstinye Park ve AFM Caddebostan Budak sinemalarında gerçekleşiyor. Festivalde, yılın önemli sinema trendlerini yansıtan bölüm başlıkları altında, sinema severler tarafından merakla beklenen 70 film gösteriliyor.

Festival bu sene de kapsamını İstanbul'la sınırlandırmıyor; başkentte düzenlenecek "!f Ankara" ile 28 Şubat - 2 Mart tarihlerinde AFM Cepa sinemasında Ankaralı sinema severlerin karşısına çıkıyor.


FESTİVAL BİLETLERİ 5 YTL'DEN BAŞLAYAN FİYATLARLA SATIŞTA!

Yapı Kredi World Play Club sahiplerinin %50 indirimle satın alabileceği biletler, 6-8 Şubat tarihleri arasında www.mybilet.com adresinde indirimli ön satışa sunuluyor. Ayrıca hafta içi gündüz seanslarında biletler sadece 5 YTL'den satışa sunulacak. Favori filminizi indirimli fiyatla izleme fırsatını kaçırmamak için biletlerinizi önceden satın almayı sakın unutmayın! Biletler 9 Şubat tarihinden itibaren internetin yanı sıra AFM Beyoğlu Fİtaş, AFM Caddebostan Budak ve Mybilet kiosklarından alınabilir.

!F İSTANBUL'DAN ULUSLARARASI VE ÖDÜLLÜ BİR YARIŞMA: !F INSPİRED/KEŞ!F

Yenilikçi ve cesur sinemanın adresi !f İstanbul AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, bağımsız sinema endüstrisi ve dünyadaki diğer prestijli festivaller arasındaki yerini Keş!f ile daha da sağlamlaştırıyor.

Festival kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleşecek olan !f Inspired / Keşi!f yarışması, uluslararası platformdan, sinemaya değişik kapılar açabilecek yönetmenleri izleyiciler ile buluşturmayı ve İstanbul'u genç ve yenilikçi sinemanın adresi yapmayı amaçlıyor. Festival süresince gösterilecek yarışma filmleri öncesinde ve sonrasında izleyiciler, genç yönetmenler ile tanışma ve sohbet etme şansına da sahip olacaklar.

$15,000 ödüllü !f Inspired / Keşi!f yarışması, dünyanın dört bir yanından 10 sıra dışı filmi bir araya getiriyor. Uluslararası sinema endüstrisinden prestijli isimlerin oluşturacağı jüri, "sinemada cesur hikaye anlatımı, teknik ve tarzda yenilik"kriterleriyle bu yılın "En İlham Veren Yönetmeni"ni belirleyecek. Keş!f yarışmasının ülkemizden genç yönetmenlerin teşvik edilmesi yönünde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Reha Erdem'in başkanlığını yapacağı yarışma jürisinde ünlü yönetmen John Cameron Mitchell, Cannes Film Festivali yönetmenlerinden Christophe Leparc, Screen International dergisi editörü Wendy Mitchell ve tanınmış fotoğrafçı Perry Ogden yer alıyor.

Sıra dışı yönetmenlerden sıra dışı filmler
Yırtıcı güzelliğiyle dikkatleri üzerine çeken "Beşinci Güç" ve "Haute Tension" gibi önemli prodüksiyonlarda unutulmaz performanslar sergileyen Fransız oyuncu Maiwenn Le Besco'dan, Hollywood'un ünlü yönetmeni Alphonse Cuaron'un oğlu Jonas Cuaron'a kadar 10 farklı yönetmenin gözünden genç ve yenilikçi sinema gözler önüne seriliyor. Yarışmaya bu sene kabul edilen tek Türk yönetmen, "Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?" adlı ilk filmiyle sinemaya geçiş yapan fotoğrafçı ve sanatçı İsmail Necmi oldu.

!f Inspired / Keş!f filmleri

1- Chrigu / Chrigu
Yönetmen: Jan Gassmann / Christian Ziörjen / 2007 / İsviçre

Berlin Film Festivali'nde gala gösterimi yapılan belgesel film, kanser olan Christian Ziörjen'in hastalık sürecini anlatıyor.

2- Darling / Canım
Yönetmen: Johan Kling / 2007 / İsveç

Kling'in kamerası Stokholm'de sosyetik güzel Eva ile 60'larında mütevazi bir yaşam sürdüren işsiz Bernard arasındaki tesadufi karşılaışmaya odaklanıyor.

3- In Search of a Midnight Kiss / Geceyarısı Öpücüğü
Yönetmen: Alex Holdrige / 2007 / ABD

Yeni Amerikan bağımsız film akımının öncülerinden sayılan Holdridge'den Los Angeles'ta yeni yıl arifesinde aşk, seks ve modern romantizm üzerine bir film.

4- The Aerial / Anten
Yönetmen: Esteban Sapir / 2007 / Arjantin

Arjantin'li yönetmen Esteban Sapir'in yaklaşık bir yıl emek verdiği Anten, Rotterdam Film Festival'ine tam 36 yıl sonra açılış filmi olabilen ilk Güney Amerika yapımı. Film 1920'lerin Alman dışavurum anlayışını günümüze ustalıkla taşıyor.

5- Milky Way / Samanyolu
Yönetmen: Benedek Fliegauf / 2007 / Macaristan

Macaristan'dan tıpkı "ambient" müzik gibi, bir "ambient" film denemesi. Daha once Orman ve Dealer gibi filmlerinden hatırlanacak yönetmen Fliegauf'tan metafizik ve son derece özgün bir dünya.

6- Pink / Pembe
Yönetmen: Alexander Voulgaris / 2006 / Yunanistan

Atinalı Voulgaris'den 20'li yaşların tüm belirsizliği ve bu kuşağın tüm korkularına dair, yer yer sinemasal bir şiiri andıran Pembe.

7- Should I Really Do It / Bunu Gerçekten Yapmalı mıyım?
Yönetmen: İsmail Necmi / 2007 / Türkiye

Almanyadaki Türkleri artık çok iyi biliyorsunuz. Peki ya Türkiye'deki Almanları? Yarışmanın tek Türk filmi olan Bunu Gerçekten Yapmalı Mıyım? gerçek hayat ve kurmaca, belgesel ve drama arasında gidip gelirken, "Gerçek hayat kurmacadan daha ilginç olabilir mi?" sorusuna cevap arayan bir film.

8- The Nines / 3 X 3
Yönetmen: John August / 2007 / ABD

Tim Burton'un senaristinden, Ryan Reynolds ve Hope Davis gibi yeni kuşak yıldız oyuncuların boy gösterdiği film tek bir kurguda birleşen üç hikaye anlatıyor. Film yazar ve karakter, oyuncu ve rolü, yaratan ve yaratılan arasındaki ilişkileri sorguluyor. Filmde "Parçalar nasıl birleşiyor?" sorusuna cevap aranıyor.

9- Year of the Nail / Tırnağın Yılı
Yönetmen: Jonas Cuaron / 2007 / Meksika

Çok sayıda film festivalinde peşpeşe gösterilen Hollywood yönetmeni Alphonse Cuaron'un oğlu Jonas'ın ilk yönetmenlik denemesi. Film, New Yorklu Molly ve ergenlik çağının buhranlarını yaşayan Meksikalı Diego arasındaki 'neredeyse-aşk'ı konu alıyor.

10- Pardonnez-moi / Affet Beni
Yönetmen: MaLe Besco / 2006 / Fransa

Violette ilk çocuğuna hamile kaldığında, hayat boyu yapmak istediği şeyi yapmak için gerekli cesareti de buluyor. Doğacak çocuğuna ilk hediyesi, içine doğacağı aile hakkında bir film olacaktır. Beşinci Güç filmindeki rolüyle göz kamaştıran MaLe Besco, bir yandan kendi sinema verite'sini yaratırken diğer yandan kendi ruhunu da temizliyor.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.ifistanbul.com/

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious