F klavye mi Q klavye mi?

F klavye mi Q klavye mi?.11339
  • Giriş : 07.08.2007 / 16:41:00

Piyasada F klavye bulmak neredeyse imkansız hale geldi. Okullarda F klavye öğretilse de piyasada Q klavye kullanılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Her iki taraf da haklı olduklarını gerekçeleriyle açıklıyor. Ancak şu bir gerçek ki F klavye bulmak çok zor artık.

Tartışmanın kökeninde internetin yaygınlaşmasıyla birlikte Türkçenin bozuk kullanımı yatıyor. İşte tartışma da burada kopuyor. Türkçenin bozulma endişesi karşısında F klavye bir umut olarak görülüyor.
F klavyeciler Türkçeye en yakın dilin bu olduğunu savunuyor.. Q klavyeciler ise uluslararası olduğu ve yeniliğe açık olduğu için tutuyorlar.

Neden F klavye?

"Türkçe için en uygun klavye biçimi. En çok kullanılan a,e,i,u gibi ünlü harflere hemen ulaşılır. Bunun dışında genel olarak klavyenin sol tarafında ünlü harfler, sağ tarafında ünsüz harfler bulunur. Böylece yazımda olağanüstü bir hız ve rahatlık sağlanır.

Türkçede genel olarak sessiz harfler ve sesli harfler sözcük / tümce içinde hemen hemen eşit sayıda bulunduğu için, klavye bu harfleri her iki ele de eşit miktarda dağıtır. Bu iş bölümü sayesinde yorulmak nedir bilmeden saatlerce tıkır tıkır yazı yazılabilir.

Q klavye İngilizce için tasarlandığından bu avantajların hiçbirine sahip değildir. Bu yüzden el, Türkçe karakterlerde hem f klavye hızına yetişemez, hem de herhangi bir ele fazla yüklenme olduğu için çabuk yorulur.

Serce ve yüzük parmakları elimizin en "afonksiyonel" parmakları olmasına karşın Türkçede en fazla kullanılan harflerden biri olan " a " q klavye´ de sol serce parmağına denk gelir. Yine q klavye için; Türkçe´de en az kullanılan harflerden biri olan " j " elin en aktif parmağı olan sağ işaret parmağına denk gelmektedir.

Bunun gibi bin bir dezavantaj sayılabilir. Türkçede bir çok sözcük q klavye için en pasif parmaklara dağılır. Bu yüzden q klavyede 10 parmak Türkçe karakter girmek deveye hendek atlatmaya benzer."

Neden Q klavye?

Uluslar arası yaygın kullanıma sahip, dünya çapında standartlaşmış, ortak klavye biçimi.

Daktilo ve bilgisayarın dışındaki diğer yeni teknoloji ürünleri ile de uyumlu. Gideceğiniz ülkeye göre yabancılık çekmeden kolayca kullanabileceğiniz, yeni teknoloji kullanımının olmazsa olmazı.

Her yenilik çıktığında hemen kullanabilmenizi sağlayan, farklı bir dil desteğini içeren sürümünün çıkmasını beklemenize gerek bırakmayan, yazım ön koşulu.

Bir de doğal olarak halkımızın yeniliğe açık olmasının ve yeni teknolojiyi hemen kullanma isteğinin doğal sonucu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious