F.Bahçe, son dönemdeki hakem hatalarından şikayetçi

F.Bahçe, son dönemdeki hakem hatalarından şikayetçi.16219
  • Giriş : 01.03.2008 / 09:48:00

F.Bahçe "Sistemin çürümüş öğeleri ayıklanmalı" başlığıyla kulübün resmi sitesinden bildiri yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sarı-Lacivertli kulüp, "Sistemin çürümüş öğeleri ayıklanmalı" başlığıyla bir bildiri yayınlayarak, sorumluları göreve çağırdı. Kulübün resmî internet sitesinden yapılan yazılı açıklamada, derbi maçta bir hakem skandalı yaşandığına vurgu yapılarak şöyle denildi:

"Fortis Türkiye Kupası çeyrek final rövanş maçında kamuoyunun üzerinde anlaştığı üzere bir hakem skandalı yaşanmıştır. Bu skandalın mağdur olan tarafı bugün Fenerbahçe'dir. Yarın kimin mağdur olacağını ise tarih bize gösterecektir. Skandala dönüşen hakem yönetimlerini bir yazgı olarak kabul etmek mümkün değildir.''

Fenerbahçe Kulübü'nün açıklamasında, "İsimleri herkesçe tartışmalı hakemler ile yollar ayrılmalıdır.'' denilerek, Cüneyt Çakır'ın bundan önce Orduspor-Eskişehirspor ve Vestel Manisaspor-Sakaryaspor takımları arasında oynanan maçlarda verdiği kararların uzun süre tartışıldığına dikkat çekildi ve bu denli skandallara imza atan bir hakemin önceki federasyon tarafından FIFA listesinde tutulmuş olmasının sebebinin mutlaka araştırılması gerektiğine vurgu yapıldı.

"Her meslekte olduğu gibi hakemlik mesleğinde de ödülün yanında ceza da olmalıdır. Hakem dinlendirmek ceza değil, meselenin üstünün örtülmesinden başka bir şey değildir.'' diye devam eden eleştirel açıklamada, takım ve maça göre yönetim gösteren, mesleki eğitimden ziyade televizyonlarda yayınlanan hakem yorum programlarının etkisi ile maç yöneten hakemler ile yolların ayrılması gerektiği ifade edildi.

Açıklamanın devamında, hatalarda ısrarın, futbolun marka değerini düşüreceği ve futbola olan güveni zedelemekte ısrar anlamını taşıyacağı belirtilerek, "Bu hakemler ile kalan maçları yöneteceğiz, başka hakemimiz yok' şeklindeki açıklamalar meselenin vahametine uygun düşmeyen, sorumluluk taşımayan beyanlardır.'' denildi.

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Oğuz Sarvan'dan açıklama beklendiği vurgulanan bildiride, "Sayın Oğuz Sarvan başkanlığındaki MHK, son derece riskli ve hatalı bir atama kararı almıştır.'' görüşü dile getirildi. Susarak konunun kamuoyunda unutulmasını beklemenin, gelecek günlerde sorumlulara olan olumlu bakışın kaybolmasına sebep olacağının savunulduğu açıklamada, "Beklentimiz Sayın Sarvan'ın bu sorumluluğuna uygun hareketi yapmasıdır. Alınacak önlemler göz boyamaktan öteye gitmeyen kararlar olmamalı, kısacası sinekleri öldürmek değil, bataklığı kurutmak adına yapılacak çalışmalar olmalıdır. Bugün herkesçe Türk futbolunda bir temizliğe ihtiyaç duyulduğu fikri sabittir. Bugün buna ses çıkarmayanlar yarınlarda benzer durumlara düşmenin tehlikesini her zaman hissedeceklerdir.'' görüşüne yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious