F.Bahçe'den Canaydın'a ağır eleştiri

  • Giriş : 15.02.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe, Canaydın'ın sarı-lacivertli camiayı hedef göstererek kamuoyunu yanıltmaya yönelik çarpık, tutarsız ve herkese yaranmaya çalışan bir tutum içinde olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fenerbahçe, Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın'ın, Haluk Ulusoy'un AZ Alkmaar maçına gelip gelmemesi ve Ankaraspor'un eski başkanı Hilmi Gökçınar'ın düğününe katılan Aziz Yıldırım ile ilgili sözlerinden duyduğu rahatsızlığı internet sitesinde yaptığı açıklamayla dile getirdi.

Açıklamada, "yönetimimiz ve camiamız, her türlü çirkin sataşma ve tahriğe rağmen sükunetini korumaya çalışmaktadır. Özellikle Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın ve yönetiminin söylemleri ve tavırları, bizi böyle bir açıklama yapmaya itmiştir'' denildi.

Özhan Canaydın'ın, kendisini hiç ilgilendirmeyen, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un, maçlarını izlemeye gelmesi konusunda bile Fenerbahçe Kulübü'nü hedef gösterecek sözler söylemekten çekinmediği öne sürülen açıklama şöyle:

"Sayın Canaydın, konuyu günler öncesinde gerçekleşen bir düğün töreninde yaşananlara getirerek haddini aşmaktadır. Üstelik Sayın Canaydın, konulara kendi yorumlarını getirirken olayları çarpıtmaktan da hiç kaçınmamaktadır.

"Tutarsızlık örneği"

"Aynı Galatasaray Kulübü Başkanı, tüm bu çarpıtma ve ithamlarının ardından da sporda barış ve kardeşlik mesajları vermektedir. Sayın Canaydın'ın bu herkese yaranmaya çalışan tutumu, kendisine ve temsil ettiği camiasına yakışmayan ve artık kamuoyunca da kabul edilen bir tutarsızlık örneğidir.

"Futbol Federasyonu başkanının UEFA Kupası maçımıza gelmesi konusunda fikrimizi daha önce açıklamıştık. Açıklamadan da anlaşılacağı gibi, amacımız son dönemde futbolda yaşanan, herkesçe malum gerginliklerin, son derece kritik bir maçta yaratabileceği olumsuz birtakım gelişmeleri önlemek amacını taşıyordu. Bunun ötesinde, federasyon başkanının hangi maça gideceği ve gittiği bir maçta nerede oturacağı, tamamen kendi takdiridir. Kaldı ki buna ilişkin prosedür, yasal mevzuatta malumdur.''

"Federasyon ile Fenerbahçe Kulübü arasındaki diyalogda taraf olmayan Galatasaray Kulübü Başkanı Canaydın'ın, konuya ilişkin yorumlar getirirken,
konuyu akıl almaz yerlere bağlamaya çalıştığı kaydedilen açıklamada, ''Kulübümüzün, 'gelmemesi daha doğru olur' açıklamasını 'Gelemez' diye yansıtmak, hangi amaca hizmet etmektedir?'' diye soruldu.

Açıklamada şöyle devam edildi:

''Sayın Canaydın, üç büyük kulüp başkanının davetli olduğu bir düğünde, başkanımızın, düğüne katılan Devlet Bakanı ile fikir alışverişi yapmak ve
futbolun sorunları üzerine sohbet etmek amacıyla sayın Bakanın masasına oturmuş olmasını bile bu konuyla bağdaştırmış ve olayı çarpıtmıştır. Bu durumu, 'Aziz Yıldırım bizimle aynı masaya oturmadı' diye basına malzeme yapmak, ne derece doğrudur? Kaldı ki Fenerbahçe Kulübü'nün başkanı, katıldığı toplantıda ne zaman, kiminle ve nerede oturacağına kendisi karar verir.

"O düğüne katılanlar tarafından da gayet iyi bilinmektedir ki Sayın Canaydın tarafından ifade edilenin aksine, başkanımız Aziz Yıldırım, diğer iki kulüp başkanı ile de selamlaşmış, kendilerine hal hatır sormuştur. Ancak kameralar karşısında adeta bir gösteri niteliğinde el sıkışmak, sarmaş dolaş olmak ama işin aslında, kameraların önünde elini sıktığınız kişinin arkasından yine basını kullanarak fiili gerçeklere aykırı eleştiriler yağdırmak suretiyle riyakarlık yapmak, hangi beyefendilikle açıklanabilir?''

"Rahatsız edici tavır"

Açıklamada Canaydın'ın, basına malzeme sağlama konusundaki tavrının çok iyi bilindiği, basın kuruluşlarını kapı kapı dolaşarak, elinde, hakkında çıkan haberlerle ilgili dosyalar eşliğinde kendi PR (Halkla İlişkiler) çalışmalarını son derece sistematik ve yoğun biçimde yaptığı iddia edildi:

''Sayın Canaydın, diğer kulüp başkanlarını ve camialarını kötüleyerek, karalayarak, rahatsız edici bir tavır takınacağına, taraftarlarına söz verdiği ve bu camiasını büyük beklenti içine soktuğu, ancak maketlerden ya da haritalar üzerine konulan işaretlerden öteye gidememiş projelerinin akıbeti hakkında doğru bilgiler verse, hem kendi camiasını, hem de Türk spor kamuoyunu rahatlatmış olacaktır.''

''Sayın Canaydın'ın bu tavırları bizleri ve kamuoyunu hiç şaşırtmamaktadır''
sözleriyle devam eden Fenerbahçe Kulübü'nün açıklamasının son bölümünde şu görüşlere yer verildi:

"Bu konudaki örneklere bakmak için çok uzağa gitmeye gerek yoktur. Sayın Canaydın'ın son açıklamaları ile üzerine vazife olmadığı halde savunmaya çalıştığı Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un, genel kurula çağrılması konusunda Kulüpler Birliği Başkanı sıfatıyla yaptığı görüşmeler, çalışmalar ve ardından Haluk Ulusoy ile olan diyaloglarında söyledikleri, tüm kamuoyunca malumdur.

"Önce seçim isteyen kulüp başkanlarına söz veren, aynı gün federasyon başkanına seçime ilişkin önceki sözüne taban tabana zıt, başka bir söylemde olan Sayın Canaydın hakkında, Sayın Haluk Ulusoy'un, Sayın Cemal Aydın'ın ve Sayın İbrahim Hacısüleymanoğlu'nun sözleri herkesçe bilinmektedir.

"Kulüpler Birliği üyeleri bize hak veriyor"

"Sayın Canaydın başkanlığında Kulüpler Birliği parçalanmış, asıl amaç ve hedeflerinden uzaklaşmış, etkisiz, işlevini yerine getirmeyen bir kurum haline gelmiştir.

"Federasyon seçimlerinde ve sonrasında Kulüpler Birliği Başkanı'nın sergilediği kararsız ve tutarsız tavır, bugün futbolun tepe yönetiminde yaşanan istikrarsızlığın temel sebebidir. Sayın Canaydın'ın başkanlığı döneminde Kulüpler Birliği'ni getirmiş olduğu durum hakkında, önceki açıklamalarımız bugün tüm üye kulüpler tarafından haklı bulunmaktadır.

"Sayın Canaydın, yönetimdeki diğer arkadaşları ve Galatasaray Kulübü sporcuları, ancak sahada kazanılabilecek sportif başarıların saha dışı aktivitelerle kazanılmayacağını bilmeli, bu çabadan vazgeçmeli, rakip camialarla sportif rekabette yaşanan gerilimi arttıracak nitelikteki açıklamalardan vazgeçmelidir ve her şeyden önemlisi, futbol sektörü paydaşları nezdinde dik durabilmelidirler.

"Bugün herkes nasıl ki başkanımız Aziz Yıldırım'ın, savunduğu fikirler karşısındaki dik duruşunu, görüşlerine katılmayanlar bile örnek olarak gösteriyorsa, aynı duruş, çaba ve çalışmalar Sayın Özhan Canaydın'a da ilham vermelidir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious