F.Bahçe'den G.Saray'a sitem

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe Kulübü, Galatasaraylı yöneticilerin bazı açıklamalarının, sporda şiddeti ve çatışma kültürünü körüklemeye yönelik bir üslupla yapıldığını ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, ''Ebedi dostumuz, ezeli rakibimiz olarak gördüğümüz Galatasaray Kulübü'nün yöneticilerinin, uzun süredir sporda şiddeti ve çatışma kültürünü körüklemeye yönelik bir üslupla verdikleri demeçleri ve futbolda barışın sık sık gündemde olduğu bir ortamda spor kamuoyunun bu konudaki ilginç suskunluğunu üzüntüyle izliyoruz'' denildi.

Galatasaraylı yöneticilerin, kendi takımlarının uzun ve kısa vadeli başarılarına dönük demeç ve yönlendirmelerden çok, sürekli bir sataşma zemini ve huzursuzluk ortamı yarattığı iddia edilen açıklama şöyle:

''Basketbol takımlarına yönelik bir basın toplantısında bile 'Bayan basketbolda şampiyonluklarını engelleyeceğiz', ''Erkek takımımız da bu branştaki şampiyonluklarını engelleyecek', ''Zaten Futbol takımlarının şampiyonluklarını engellemek için Adnan Polat ve başkanımız gerekli çalışmaları yapmaktadır' şeklindeki açıklamaları, hangi ebedi dostluk yaklaşımıyla ve hangi fair-play anlayışı ile uyuşmaktadır.

Tüm bu açıklamalar, kendi sporcularının da sistemli katılımıyla beraber psikolojik bir savaşa dönüştürülmüş durumdadır. Kurumsallaşma, sportif altyapının geliştirilmesi ve fair-play ruhunun artırılması yerine, bu tarz provokatif yöntemlerle başarı kazanma çabasında olunması, zaten giderek artan, taraftarlar arasındaki kamplaşmaları alevlendirecek, sporda şiddet ve çatışma kültürünü sorumsuzca derinleştirecektir.''

''CAMİAMIZ SÜKUNETİNİ BOZMAMAKTA KARARLIDIR''

Açıklamada, spor kamuoyu ve sporun yönetici kurumlarının da bu olaya tepki vermemesinden yakınılırken, ''Yoksa spor kamuoyu ve kurumları, bu olaya tepki vermek için bizim de benzer bir yola girerek meşru müdafaa yapmamızı mı bekliyorlar, spor medyasının, olup biteni sorgulamak için Fenerbahçe'den beklediği hareket bu mudur? 100 yıllık camiamız, bu konuda sükunetini bozmamakta kararlıdır ve zaten giderek artan şiddet ve çatışma kültürünü besleyecek davranışlardan kaçınmaya devam edecektir'' ifadelerine yer verildi.

Fenerbahçe taraftarının da her zaman verdiği destekle bu kavga yaratma çabalarını boşa çıkaracağı dile getirilen açıklamada, şöyle devam edildi:''Tüm branşlardaki teknik heyetlerimiz ve sporcularımız, 100. yıl coşkusunu spor alanlarında etkili bir biçimde yansıtacak ve köklerini Cumhuriyetimizin kuruluşundan alan Fenerbahçelilik ruhunu, bu tür saha dışı ve etik olmayan çabaları boşa çıkarmak için ortaya koyacaktır.

Sporu yöneten kurumların, medyanın ve spor kamuoyunun ebedi dostluklara zarar veren bu tür yaklaşımlar karşısında sessiz kalmayıp, gerekli tepkileri göstermesini beklemek en doğal hakkımızdır ve bunu başta spor medyası olmak üzere tüm kamuoyundan bekliyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious