F.Bahçe'den TFF'ye sert tepki!

F.Bahçe'den TFF'ye sert tepki!.18183
  • Giriş : 17.04.2009 / 17:17:00

Fenerbahçe yönetimi, PFDK'nın aldığı kararlara sert eleştiriler yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fenerbahçe Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) başkanı veya yönetim kurulu üyelerinin yargı organlarına müdahalesi sonucunda, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) Galatasaray-Fenerbahçe maçında yaşanan disiplin ihlalleriyle ilgili aldığı kararların, TFF Hukuk organlarının bağımsızlığına olan güveni sarstığını iddia etti.

Kulübün resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, bu olaylara karışan sarı-lacivertli sporcular da dahil olmak üzere, Fenerbahçe Kulübü'nün, üzücü olay sonrasındaki duruşunun değişmediği, beklentilerinin bu tip olayların bir daha yaşanmaması olduğu kaydedildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

"TFF Başkanı'nın veya yönetim kurulu üyelerinin yargı organlarına müdahalesi sonucunda verilen PFDK kararları, sonuçta kamuoyu vicdanını rahatlatmış olsa bile böyle bir müdahale, Futbol ailesi fertlerinin TFF hukuk organlarının bağımsızlığına olan güvenini sarsmıştır. Bugün kamuoyu vicdanını rahatlatma gibi son derece saygın bir gerekçe gösterilerek yapılan bir müdahalenin bundan sonra hiç olmayacağının güvencesi yoktur.

Disiplin yargılaması yapılmadan açıklanmış ve hatta basına ulaştırılmış ceza kararları bugün tartışılmıyor olsa bile, bundan sonra TFF hukuk organları tarafından verilecek kararlar üzerinde bir gölge olarak duracaktır. PFDK'ya sevk sürecine TFF yönetimi tarafından yapılan müdahale, yönetimle bağımsız yargı organlarının iç içe hukuki süreci takip etmiş olması, her biri farklı görev ve yetkiye sahip hukuk organlarının konuyu birbirleriyle iç içe ve yargılama öncesinde ele almış olması, Futbol ailesinde hukuka olan güveni sarsıcı bir durumdur. Sonuç olarak, bu aşamada PFDK tarafından verilen ceza kararlarına karşı baştan beri hukuki sürece dahil olmuş Tahkim Kurulu'na yapılacak başvuruların da anlamsız bir teferruat haline gelmiş olduğu aşikardır."

Açıklamada, İstanbul'da yapılan olaylı Türkiye-İsviçre milli maçından sonra TFF yetkililerini tepkileri örnek gösterilerek, şöyle denildi:

"Türkiye-İsviçre milli maçını takip eden dönemde, TFF yetkililerinin, benzer durum karşısındaki tepkileri henüz sıcaklığını korumaktadır. O tepkiyi verenlerin bugün takındıkları tavır son derece düşündürücüdür. Buna rağmen, o gün tarafsız olmamakla suçlanan FIFA, hukuki süreçte son derece tarafsız davranmış ve sonuçta hukuk içinde doğru bir çözüme ulaşılmıştır. FIFA'yı bugün saygın ve güvenilir kılan, o gün hukuk içinde çözüme ulaşma konusunda gösterdiği kararlılıktır.

PFDK'ya sevkin hukuka aykırı şekli bir yana, sevk sonrasında kulüplere gönderilen savunma istemlerinin içeriği de hukuka tam anlamıyla aykırılık teşkil etmektedir. Hakemlerin ve temsilcilerin görüş alanı içinde olduğu kuşku göstermeyen eylemlere, resmi yayıncıya ait olup, naklen yayına dahi verilmemiş görüntüler üzerinden karar verilmesi, FIFA ve UEFA talimatlarına ve uygulamalarına açıkça aykırıdır. Uygulama sonucunda FIFA ve UEFA talimat ve uygulamaları ihlal edilmiş, hakem ve temsilcilik müessesesi tahrip edilmiştir. Hakem ve temsilci raporlarının hukuki bağlayıcılığı tartışmaya açılmış, FIFA ve UEFA uygulamasında olmayan suç ve ceza tipleri yaratılmıştır. Kamuoyu vicdanını rahatlatma gibi saygın bir düşünce ile çıkılan yolda, Futbol hukuk sistemi üzerinde son derece önemli bir tahribat yaratılmıştır.

Hukuk, herkes için lazım olan ve herkese aynı şekilde uygulanması lazım gelen bir düzendir. Bugün Futbol hukuku sisteminde meydana gelen bu tahribatın ortada olmayan sonuçları, bir süre sonra hiç beklenmedik bir anda karşımıza çıkacak ve bundan yine ve en çok Futbol ailesi olumsuz yönde etkilenecektir. Bu itibarla, önceki açıklamamızda altını çizdiğimiz üzere hukuk içinde çözümün bir parçası olmaya hazır olduğumuzu yineliyor, futbolun bütün paydaşlarını da hukuk içinde çözüme parça olmaya davet ediyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*