F.Bahçeli dağcılar Everest tırmanışını anlattı

F.Bahçeli dağcılar Everest tırmanışını anlattı.12270
  • Giriş : 05.06.2007 / 18:33:00

Dağcılar Tunç Fındık ve Mustafa Kalaycı, yaptıkları tırmanış hakkında bilgi verdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fenerbahçe Kulübü'nün 100. yıl etkinlikleri kapsamında sarı-lacivertli bayrağı Everest'in zirvesine taşıyan dağcılar Tunç Fındık ve Mustafa Kalaycı, yaptıkları tırmanış hakkında bilgi verdiler.

Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'ndaki basın odasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Tunç Fındık, “Fenerbahçe Dünya Zirvelerinde” projesine geçen yıl başladıklarını belirterek, “Arjantin'de Acocagua Zirvesi, sonra Ağrı Dağı, Tacikistan'daki Somoni Zirvesi, Fransa'daki Mont Blanc Zirvesi, Tanzanya'daki Kilimanjaro Zirvesi ve son olarak Everest'in zirvesine Fenerbahçe ve Türk bayraklarını götürdük. 100. yılda projeyi başarıyla tamamladığımız için mutluyuz” dedi.

Fındık, projenin en önemli parçasının Everest tırmanışı olduğunu vurgulayarak, tırmanışı şöyle anlattı:
“Mart ile mayıs ayı arasında 55 gün içinde Çin'den dağın kuzey sırtından tırmanarak, 8 bin 850 metrede Fenerbahçe ve Türk bayrağını dalgalandırdık. Everest tehlikeli, ama bir o kadar da güzel bir dağ. Bu dönemde Everest'te zirveye 540 kişi tırmandı, 10 kişi çeşitli nedenlerle öldü. Biz sağlıklı bir şekilde tırmanışı yaptık. Başkanımız bize '19 Mayısta zirveye varabilir misiniz' demişti. Biz bunu biraz geçerek 21 Mayısta gün doğarken zirveye ulaştık. Tüm projeyi çok sağlıklı bir şekilde gerçekleştirdik.”

"TARİHTE İLK KEZ BÖYLE BİR ŞEY OLDU"

FIFA ve UEFA'nın internet sitesinde bu organizasyonun bir spor kulübünün düzenlediği ilk organizasyon olarak gösterildiğini dile getiren Tunç Fındık, “Belki bir Futbol kulübünün taraftarları çıkmıştır, ama resmi olarak tarihte ilk kez böyle bir şey oldu. Bir spor kulübünün bayrağının taşınmasına bütün tırmanışcılar ilgiyle baktı. Gittiğimiz yerler içinde Fenerbahçe'yi en çok Avrupalılar tanıyor” dedi.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın istemesi halinde dağcılık sporunun Sarı-lacivertli kulüpte yapılması için ellerinden geleni yapacaklarını belirten Fındık, “Fenerbahçe'nin Türkiye'de böylesine az tanınan ve ülkemize yabancı olan bir spora destek vermesi, böyle bir sporun olduğunu göstermesi bizim camiamız açısından çok önemli. Böyle bir kulübün desteğini arkamızda görmek gelecek için cesaretlendirici oldu” diye konuştu.

Tunç Fındık, zirvelere taşıdıkları Fenerbahçe bayrağını kulüp başkanı Yıldırım'a teslim edeceklerini ve bayrağın müzede sergileneceğini sözlerine ekledi.

KALAYCI: "ŞAMPİYONLUK BİZİ MOTİVE ETTİ"

Mustafa Kalaycı ise yaklaşık 30 kişilik bir ekiple tırmanış yaptıklarını ifade ederek, “Enternasyonel bir grupla tırmanış yaptık. 1 ay yüksek irtifaya uyum tırmanışları yaptık. 6 bin 400 metrede ileri ana kampta uzun süre kaldık. 21 Mayıs sabahı Fenerbahçe ve Türk bayraklarını zirveye ulaştırdık. 100. yıl faaliyetinin en uzun soluklu projesini tamamladık” dedi.

Everest tırmanışı sırasında Fenerbahçe Futbol takımının şampiyonluğunu ilan etmesinin kendilerini motive ettiğini kaydeden Kalaycı, “Zirve tırmanışına başlamadan 1 gün önce Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu ilan ettiğini öğrendik. Bize 'Fenerbahçe şampiyon oldu artık sıra sizde' diye bir haber geldi. Bu da bizim için artı bir motivasyon oldu” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious