F16'lar bir hafta istihbarat topladı

F16'lar bir hafta istihbarat topladı.12075
  • Giriş : 22.02.2008 / 16:05:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın sınır ötesi kara harekatı seçeneğinin masada olduğu yönündeki açıklaması, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin kara operasyonu ile sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güvenlik güçleri, operasyon öncesi bölgede bir hafta hazırlık yaptı.

Kuzey Irak sınırının sıfır noktasına askeri yığınak yapılırken; terör örgütü PKK'nın kamplardaki hareketlenmeleri konusunda da istihbari çalışmalar yürütüldü. Sınır ötesi operasyonlarla terör örgütü PKK'ya büyük darbe vuran F-16 savaş uçakları, bir hafta boyunca gece eğitimi yaptı. Diyarbakır'da İkinci Taktik Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı 8. Ana Jet Üssü'nde gün batımıyla birlikte kalkan F-16 savaş uçakları, sınır boylarında keşif uçuşu gerçekleştirip verilen koordinatları taradı.

Mehmetcik ise, karadan arazi arama taramalarını yoğunlaştırırken; sınırdaki sıfır noktalarına askeri yığınak yapıldı. Anlaşma doğrultusunda Amerika ile anlık istihbarat paylaşımında da bulunan askeri yetkililer, teröristlerin hareketli olduğu noktaları belirledi. Çetin kış şartlarına rağmen arazide eğitim yapan Mehmetcik, bölgedeki hava raporlarını da yakından takibe aldı.

En uygun hava koşullarını meteorolojiden alınan bilgiler doğrultusunda tespit eden güvenlik güçleri dün akşam saatlerinde, belirlenen terör örgütü kamplarına yönelik karadan operasyon başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı özel hareket timleri ile bölgeyi iyi bilen korucuların katıldığı kara harekatında, teröristlerin yuvalandığı sığınaklar tek tek taranıyor.

10 bin Mehmetciğin katıldığı belirtilen operasyonda güvenliği ise, havadan F-16 savaş uçakları ile Kobra ve Skorski tipi helikopterler sağlarken karadan ise tanklar destek veriyor. Mayın tuzaklarına karşı da dikkatli davranan güvenlik güçleri için özel eğitimli birlik görevlendirildiği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious